کفشی که قادر به تولید الکتریسیته – نانو است

یک شرکت ایتالیایی اقدام به تولید نمونه اولیه کفشی کرده که قادر به تولید الکتریسیته از حرکت کاربر است.نانو

 

ویبرام (Vibram) یک شرکت ایتالیایی مشهور در حوزه تولید کفش است، این شرکت نمونه اولیه محصول جدید خود راکه قادر به تبدیل انرژی حرکتی به الکتریسیته است را رونمایی کرده تا از آن برای شارژ موبایل استفاده کند.
این کفش با فناوری انحصاری شرکت ویبرام ساخته شده و مؤسسه فناوری ایتالیا (IIT) نیز در این پروژه به ویبرام کمک کرده است، علاوه براین، شرکت این استپ نانوپاور (InStep Nanopower) نیز در تولید این محصول همکاری داشته است، این استپ یک شرکت آمریکایی است که از فناوری نانو در حوزه انرژی های تجدیدپذیر استفاده می کند.

این دو شرکت ایتالیایی و آمریکایی با استفاده از فناوری نانو، کفش هایی تولید کردند که می تواند حرکت کاربر را به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و آن را ذخیره سازی کند. از این انرژی می توان برای شارژ ادوات همراه نظیر موبایل استفاده کرد.،در مرکزاین کفش، یک قطعه الکترونیکی قرار داده شده است که می تواند انرژی الکتریکی تولید کند. اگر کاربر با سرعت معمولی حرکت کند، این کفش قادر به تولید یک وات انرژی است، با ۸ ساعت حرکت کردن می توان انرژی مورد نیاز تلفن همراه را تأمین کرد، البته وزن کاربر نیز در میزان انرژی تولید شده مؤثر است به طوری که با افزایش وزن و سرعت حرکت، میزان انرژی تولید شده نیز افزایش می یابد.

در این کفش یک تراشه قرار دارد که از طریق بلوتوث به ادوات الکترونیکی دیگر متصل می شود به طوری که امکان رصد شرایط کاربر نظیر دمای پا، موقعیت و تعداد قدم ها قابل کنترل است، همچنین اطلاعات مربوط به سطح باتری کفش با استفاده از این فناوری قابل کنترل است و می توان از طریق تلفن همراه این اطلاعات را به دست آورد. علاوه بر شارژ، این تلفن به یک پورت میکروUSB مجهز است که از طریق آن، انرژی را می توان به ادوات دیگر منتقل کرد.

این شرکت ایتالیایی با شرکت لنوو (Lenovo) قرارداد همکاری مشترک منعقد کرده است تا از سیستم GPS در این کفش ها استفاده شود و این سیستم به ادوات لنوو قابل اتصال باشد.

نظرات

3/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *