چرمسازی Horween

یک تجارت خانوادگی با یک قرن سابقه

کمپانی چرم Horween که یک تجارت خانوادگی است، بیش از ۱۰۰ سال است که در کار چرم سازی مشغول به فعالیت است.این کمپانی روابط بسیار خوبی با چند برند کفش دارد که از چرم های این کمپانی برای لوکس کردن هر چه بیشتر محصولاتشان استفاده می کنند.(چرمسازی)

نیک هوروین پس از رسیدن به ریاست این کمپانی در سال ۲۰۰۸، پنجمین نسل از خانواده اش است که در کمپانی چرم Horween کار می کند. پدر او Arnold skip Horween از سال ۲۰۰۳ رئیس این مجموعه بود و آنها باهم یکی از قدیمی ترین مراکز چرم سازی در آمریکا را اداره می کردند.(چرمسازی)

این کمپانی در سال ۱۹۰۵ توسط Isador Horween که در سال ۱۸۹۳ از سرزمین مادری خود در اوکراین به آمریکا مهاجرت کرد، تاسیس شد. او از سال ۱۸۹۳ تا ۱۹۰۵ در مراکز چرم سازی مختلف در شیکاگو کار کرد و سپس تصمیم گرفت به تنهایی مرکز چرم سازی خود را تاسیس کند که هم اکنون آخرین مرکز چرم سازی این شهر محسوب میشود.(چرمسازی)

این کمپانی توانست در دوره ای که تعداد مراکز چرم سازی در آمریکا سریعا رو به کاهش بود، دوام بیاورد. از میان بیش از ۲۵۰ مرکز در سال ۱۹۷۸، در حال حاضر کمتر از ۱۲ مرکز باقی مانده است. این مرکز یکی از معدود مراکزی است که چرم را از حالت پوست خام تا چرم نهایی پردازش می کند. او عمدتا پوست گاو(که ۸۵ درصد از مجموع تولیدش را شامل میشود) و پوست اسب را پردازش می کند، البته مقدار کمی پوست گوساله هم در کارهای این کمپانی دیده میشود(چرمسازی)

 نیک هوروین به خاطر تعهدش به تولید مکانیکی با دخالت دست همچنین به خاطر خودداری اش از برش گوشه ها وقتی صحبت از مواد اولیه و ترکیبات مورد استفاده میشود، برای تعدادی از برندها یک منبع مورد اعتماد از چرم است. به طوری که کارکنانش که بیشترشان تمام عمرشان را در این مرکز کار کرده اند، همان استانداردهایی را رعایت می کنند که بیش از ۱۰۰ سال است پابرجاست.

گرچه هنوز چرم ها با دخالت دست و با استفاده از روشهای سنتی که در طول نسلها حفظ شده است، تهیه و تولید می شوند، اما ماشین آلات مدرن نیز در این مرکز دیده می شود تا از تغییرات در صنعت عقب نماند. این مرکز دارای یک کارخانه پردازش ضایعات است که با استانداردهای آژانس حمایت از محیط زیست آمریکا کاملا مطابقت دارد.

چرم مورد علاقه کفش

با انتخاب این مرکز توسط چندین برند ورزشی کفش برای افزودن عنصری لوکس به طراحی های شان، کفش ثابت کرده که بازار بسیار مهمی برای این مرکز است. نیو بلنس، ریبوک و آدیداس از جمله برندهایی هستند که از چرم های تولیدی این مرکز استفاده می کنند.(چرمسازی)

Nick Horween می گوید کمپانی اش حدود پنج سال است که با برند نيوبلنس کار می کند. به گفته او، این برند بنا به رنگ و طراحی کفش مورد نظر از چرم های متفاوت این مرکز استفاده می کند. این برند بر اساس نیازهایش چرم های مورد نظرش را سفارش می دهد. سپس این کمپانی با استفاده از مهارتش اصلاحات لازم و مفید را انجام میدهد.(چرمسازی)

در ماه آگوست سال گذشته، نيو بلنس اعلام کرد که در ۱۳۰۰  و ۹۹۸ مدل این برند از چرم های این مرکز استفاده کرده است. در ۱۳۰۰ مدل از سایه های خنثی قهوه ای و در ۹۹۸ مدل از چرم سیاه در رویه استفاده شده است. از چرم علاوه بر رویه، در پاشنه، زبانه کفش و آستری داخل کفش نیز استفاده میشود.

هوروین می گوید از زمان و کاری که برند نیوبلنس برای ارائه طراحی هایش گذاشته، قدردانی می کند. او معتقد است که مصرف کنندگان کیفیت بالای محصولات و تفکری که پشت طراحی شان بوده را کاملا درک می کنند. او اعلام کرد با توجه به توافقش با این کمپانی نمی تواند بگوید که این کمپانی از چه نوع چرم هایی استفاده می کند، ولی در همین جا  اعلام می کند که چرم Cordovan جزو آن دسته از چرم ها نیست.

در دنیا تنها تعداد معدودی از چرم سازان هستند که چرم اصل صدفی Cordovan تولید می کنند که به خاطر منطقه اسپانیایی Cordoba به این اسم، نام گذاری شده است. کمپانی آرژانتینی Rosinante، کمپانی انگلیسی Clayton، کمپانی ژاپنی Shinki – Hikaku و این مرکز تنها مراكز تولید این نوع چرم در دنیا هستند. این چرم از اسبهای پرورش یافته در منطقه ای که ذکر شد گرفته میشود که این چرم از پوست دو طرف کفل هر اسب تهیه میشود که به سختی برای ساخت یک جفت کفش کافی است. پوسته های بیضی شکل اسب دباغی شده و شش ماه طول می کشد تا به چرم تبدیل شود در نتیجه چرم بسیار زیبا و با دوامی است. با گذشت زمان کیفیتش بالاتر می رود(چرمسازی)

نیک هوروین درباره اینکه چرم چه چیزی در طراحی کفش ورزشی با خود به همراه دارد، به افزودن زیبایی و دوام آن اشاره می کند. او اضافه می کند برخلاف برخی کفشهای ورزشی، اسنیکرزها(Sneakers)ی تولید شده از چرم با پوشیدن و گذشت زمان به زیبایی شان افزوده میشود.

کمپانی ریبوک اخیرا اعلام کرده که از چرم هاروین در مجموعه کلاسیک و لوکس چرمی خود استفاده می کند. این طراحی ها با یک رویه به رنگ مشکی یا چرم روغن خورده قهوه ای با جزئیات یک بوت در دسترس است. ظاهر این کفش کمی کهنگی به همراه دارد. ریبوک در مجموعه کلاسیک چرمی Borgue خود با این کمپانی همکاری داشته و کفشهایی به رنگهای شرابی و سورمه ای تولید کرده است. کمپانی مادر ریبوک و آدیداس سال گذشته از چرم این مرکز در مجموعه کلاسیک Stan Smith Silhouette استفاده کرده اند. در این مجموعه از یک رویه یک تکه چرم استفاده شده است.(چرمسازی)

به گفته چرم سازان، چرم گیاهی Essex با مرور زمان زیبایی بیشتری به خود می گیرد. برند ورزشی Wolverine با راه اندازی سیستم سفارشی سازی، به مشتریان خود این امکان را میدهد که چکمه ۱۰۰۰ مایلی خود را طراحی کنند، محصولی با تاریخچه ۱۰۰ ساله که با رویه چرمی تهیه شده از این مرکز تولید میشود.(چرمسازی)

چرم Chromexcel این مرکز، حدود ۱۰۰ سال پیش ابداع شد که یکی دیگر از مواد اولیه ای است که اغلب در کفش استفاده میشود. چین و شکن های طبیعی این چرم ظاهر خشن و ناهمواری به آن می دهد و می تواند به درجه براقیت بالایی در پرداخت نهایی برسد. در طول تولید این محصول(۲۸ روز) این چرم ۹۰ بار به صورت جداگانه تحت پردازش قرار می گیرد.

ابتدا با کروم دباغی می شود، قبل از اینکه با مواد گیاهی سنگین از جمله ترکیبی از عصاره درختان و مواد طبیعی دوباره دباغی شود. نتیجه این فرآیند دباغی دوگانه، چرمی نرم با ظاهری ناهموار است که رنگ طبیعی خود را حفظ می کند. قالب گیری آسان این چرم آن را برای تولید کفش ایده آل می کند.

نیک هوروین کفش را به عنوان بخش مهمی از تجارتش بیان می کند. انواع چرمهایی که توسط این مرکز تولید میشود، آن را برای برندهای مختلف جذاب می کند. او خود را یکی از معدود چرم سازان موفقی میداند که در آمریکا باقی مانده است. به گفته آقای هوروین، این کمپانی همواره به دنبال پیشرفت و کشف فرصت های جدید است و پیش بینی می کند که همکاری اش با برندهای کفش در آینده بیشتر شود.(چرمسازی)

صنایع چرم دلیر نیز با سابقه ی بیش از نیم قرن تجربه خانودگی (حسن زاده دلیر) و پیشگام در فن آوری و ارتقاء چرم در صنعت چرم ایران درصدد افزایش هرچه بیشتر کیفیت و تولید چرم می باشد. ما امیدواریم با کسب تجربه های فراوان از چرم سازی های جهانی, با افتخار راه تولید با کیفیت را ادامه دهیم.(چرمسازی)

نظرات

3/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *