دباغی های برتر جهان را بهتر بشناسیم
نگاهی به مطلب دباغی ها ی برتر جهان می اندازیم. متأسفانه می بینیم ایران که امروز یکی از قطب های تولید و صادرات سالامبور و چرم در دنیا است، جایگاهی در میان ۲۰ دباغی ها ی برتر جهان ندارد. چرا؟ آیا حالا که جزء صادرکنندگان محصولات چرمی نیستیم و از جایگاه دیروز ایران در چرم دنیا خبری نیست حتی نباید در میان دباغی ها هم جایی داشته باشیم. مشکل کجاست؟
آیا وقت آن نرسیده که بهتر بیاندیشیم و چاره ای بیابیم؟

مجله بین المللی چرم (leather international magazine) در اوائل ماه جولای ۲۰۰۹ از طریق وب سایتش طرح انتخاب مهم ترین و پر نفوذترین دباغی ها ی جهان را به اجرا گذاشت تا دورنمایی از صنعت جهانی چرم داشته باشد. این طرح درابتدا ساده و سر راست به نظر می رسید، اما به محض اینکه، این مجله پاسخ هایی را دریافت کرد، متوجه شد که این انتخاب، چندان راحت هم نیست و حدود ۵۰ دباغی ها ی مختلف به عنوان برترین های جهان در این شغل پیشنهاد شده اند.

دست اندرکاران این نظر سنجی در نهایت ۲۰ بنگاه تجاری – تولیدی را به عنوان برترین دباغی ها ی جهان انتخاب کرده و اسامی آنها را به ترتیب حروف الفبا در سپتامبر ۲۰۰۹ منتشر کردند. آنها ذکر کرده بودند که تمام این ۵۰ بنگاه نقش عمده ای در صنعت چرم ایفا می کردند و باید از آنها به خاطر موفقیتشان در صنعت دباغی تجلیل می شد.
موفقیت این بنگاه ها به دلایل زیر ممکن شده بود: استفاده از طراحی، مد و تکنولوژی های جدید، کنترل زیست محیطی و فنون کاری مدرن و تجربه ی کار کردن در سال های متمادی.
اگر بخواهیم پراکندگی این دباغی ها بر اساس کشورها را توضیح دهیم باید بگوییم که در میان ۲۰ دباغی ها ی برتر جهان؛ ۵ دباغی از چین ؛ ۲ دباغی از هند و ۲ دباغی از ایتالیا قرار داشتند.
از کشورهای زیر نیز هرکدام ۱ دباغی در این لیست ۲۰ نفره (براساس مدیران بنگاهها) جای گرفته بود:
اتریش، اروگوئه، آلمان،آمریکا، آرژانتین، برزیل، تایلند، تایوان، پاکستان، هلند،سنگاپور.

جالب است که از ۵ دباغی ها ی برتر جهان که در چین و تایلند واقع اند، فقط یکی از آنها توسط یک چینی اداره می شود و بقیه اکثراً توسط امریکا – اروپایی ها تاسیس شده یا اداره می گردند. در ادامه ی مطلب به معرفی ۴ دباغی ها یی که در این لیست حضور دارند می پردازیم:

۱- چرم ریچینا – شانگهای چین (SRL)

مدیر این کمپانی که از شعبه های کمپانی بزرگ ریچینا پاسیفی کاست – رابرت مور (Robert Moor) می باشد. این شرکت ۴ دباغی دارد که همگی در مکانی واحد در شانگهای قرار دارند.
مجموع تولید این دباغی ها حدود ۴ میلیون فوت مربع در ماه (در سال انتشار این مطلب) است که نصف تولید آن چرم گاوی، یک چهارم آن نیز طبق قراردادی که با شرکت چرم GST دارد؛ چرم گاوی برای مصرف در خودروها است.

کمپانی چرم ریچینا، تنها دباغی در
جهان است که چرم را برای مصارف
خودروها، تن پوش، پایپوش و
اجناس چرم در یک سایت واحد تولید میکند

دباغی های برتر جهان را بهتر بشناسیم

مشتریان اصلی این کمپانی تولید های نایک (Nike)، کاولوین کلاین (Calvin klein)، کلارکس (Clarks) و دیگر تولید کنندگان کفش و پوشاک می باشند.
شرکت های خودروسازی پژو، تویوتا، چری و سیتروئن نیز مشتریان با واسطه این دباغی هستند.
کمپانی چرم ریچینا در سال ۱۹۹۵ افتتاح شده و از آن زمان تا کنون تولید کننده ای پیشرو در چرم آسیا و تنها دباغی در جهان است که چرم را برای مصارف خودروها، تن پوش، پایپوش و اجناس چرم در یک سایت واحد تولید می کند. مور قبل از پیوستن به چرم ریچینا رئیس شرکت دباغی پرایم (Prim) در امریکا بود و از سال ۲۰۰۰ وارد این عرصه اقتصادی شده است.
مور مدرک بازرایابی از دانشگاه می سی سی پی دارد.

۲- گروه چرم ماستروتو – ایتالیا

این گروه متشکل از ۸ دباغی است که ۶ تای آنها در بخش (آرزینیانوَ Arizgnano) ایتالیا،یکی در برزیل و یکی در اندونزی واقع است. این گروه بیش از دو هزار نفر را به کار مشغول کرده و گردش مالی اش در سال ۲۰۰۸ ، ۵۰۰ میلیون یورو است.
تخصص این دباغی ها فرآوری چرم گاو و گوساله برای استفاده های گوناگون است.
مشتریان این گروه بطور عمده برندهای مطرح پاپوش بین المللی و ایتالیایی هستند؛ هرچند مشتریانی در زمینه چرم خودروئی، هواپیمائی و کشتی سازی نیز دارد.
برونو ماستراتنو و سانتنو ماستراتو دو برادرند که پدرشان آریسیکو این گروه چرمسازی را در سال ۱۹۵۸ بنیاد نهاد و هم اکنون بطور مشترک این دباغی ها را اداره می کنند.
یکی از مهم ترین مسائلی که آنها را درزمره برترین های جهان قرار داده است توجه ویژه به پژوهش در نوآوری و فناوری های جدید است و در ۸۰ کشور جهان دفتر فروش یا انبار دارند.

۳- شرکت بین لمللی تاتا – هند

مدیر اجرائی این شرکت فردی به نام کائول است. این شرکت ۴ کارخانه در هندوستان دارد که یکی از این کارخانه ها که در “دواس” واقع است در میان ۳ کارخانه ی برتر جهان در زمینه چرم بزی قرار دارد.
تولید این شرکت سالانه پنج و نیم میلیون فوت مربع و گردش مالی آن ۱۲۵ میلیون دلار است. تعداد کارکنان این شرکت ۱۳۵۰ نفر است و تولید چرم در دباغی های شرکت بین المللی تاتا از پوست گاو، بز، گوسفند و بوفالو صورت می پذیرد.
آقای کائول پس از اینکه مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته ی فناوری چرم دریافت کرد؛ در سال ۱۹۷۵ به شرکتیبین المللی تا تا پیوست. در سال ۱۹۹۳ این شرکت برترین شرکت تولید چرم در آسیا لقب گرفت و گواهی های ISO 9000 و ISO 84000 را دریافت کرد.

۴- گروه صنایع شافی – پاکستان

این گروه ۵ دباغی و ۳ سایت تولید محصول نهایی دارد و در کراچی پاکستان واقع است. این دباعی پوست بز و بزغاله را برای مصرف نهایی در صنعت کفش آماده می کنند و چرم گوسفند را برای لباس و دستکش.
این گروه دباغی حدود ۲۸۰۰ نفر را به کار مشغول کرده و گردش مالی سالانه آن ۱۰۰ میلیون دلار است و ۸۰ درصد محصولات صادر می شود.
گروه صنایع شافی ۵۰۰۰ قطعه تن پوش و ۱۰۰٫۰۰۰ جفت کفش را با استفاده از چرم های انحصاری خود تولید می کند. مدیر و مال کاین گروه محمد نسیم شافی است که علاوه بر تجارت به رفاه اجتماعی و امور خیریه نیز علاقه دارد.