نخستین نمایشگاه توانمندی‌های صنایع کوچک و متوسط شهرک‌های صنعتی استان تهران با حضور قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گشایش یافت.
به گزارش روابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی تهران، این نمایشگاه صبح امروز (یکشنبه) با حضور رضا رحمانی (قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید)، محمد خزاعی (معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران)، سعید مدنی (مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در صنعت خودرو)، محمدرضا خان‌محمدی (مشاور وزیر و مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت)، سیدصالح سیدزاده (مدیرکل امور مجلس وزارت صنعت، معدن و تجارت)، فرزاد خلفی (رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت)، الله‌محمد آقایی (نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان تهران)، احمد جوانمردی (مدیر توسعه بازار و امور بین‌الملل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران)، محمدرضا قاهری‌بدر (رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران)، یوشینیکو یاناماکا (مدیر آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن)، صاحبان صنایع و اصحاب رسانه به مدت چهار روز با هدف عرضه و نمایش توانمندی‌های واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان تهران در مرکز نمایشگاهی برج میلاد آغاز به کار کرد.

ایجاد فضای توسعه تجارت بین‌المللی در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید بومی و ملی، کمک به بهبود فضای کسب و کار با معرفی بازارهای هدف جدید، جذب سرمایه‌گذاری خارجی، تبادل فنآوری موجود در مراکز علمی و تحقیقاتی و حمایت از محصولات دانش بنیان و عرضه آن به بازارهای بین‌المللی از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

۱۳۰ واحد صنعتی کوچک و متوسط مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان تهران در حوزه‌های صنعت ساختمان، سنگ، محصولات سلولزی، صنایع غذایی، مبلمان، چرم و پوشاک، تجهیزات بیمارستانی، ادوات اداری و قطعات صنعتی و ۱۵ مشاور در بخش‌های مدیریت صادرات، آموزش، حمل و نقل، امور مالی و سرمایه‌گذاری، صندوق ضمانت صادرات ایران، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک و مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان تهران در این نمایشگاه حضور دارند.

برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های جنبی آموزشی و تجاری با حضور هیأت‌های تجاری خارجی از کشورهای ایتالیا، آذربایجان، روسیه، عراق و افغانستان نیز از دیگر برنامه‌های نخستین نمایشگاه توانمندی‌های صنایع کوچک و متوسط استان تهران است.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید در حاشیه گشایش این نمایشگاه به خبرنگاران گفت: برای حمایت از تولید داخلی، طرح‌های مختلفی مرتبط با کنترل واردات، مبارزه با قاچاق و رونق به واحدهای صنعتی داخلی در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است.

رضا رحمانی افزود: در این زمینه قرار شد ۱۰۰ هزار نفر از کارکنان واحدهای صنعتی آموزش ببینند و هزینه آموزش آن‌ها را دولت پرداخت کند.
وی اضافه کرد: همه باید از نظر فرهنگی به این باور برسیم که اگر می‌خواهیم جوانان بیکار نمانند، باید تولید داخل را تقویت کنیم.
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید بر حمایت از تولید داخل تأکید و اظهار کرد: حتی کشورهای دارای اقتصاد آزاد، از بخش صنعت در قالب‌های مختلف ـ مانند اعطای یارانه‌های مستقیم ـ حمایت می‌کنند.

رحمانی درباره اهمیت برندسازی نیز گفت: یکی از طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم، ارتقاء توانمندی‌های صادراتی واحدهای کوچک و متوسط است که برای دستیابی به این هدف، برنامه‌های کمی درنظر گرفته شده و شرکت‌ها و کنسرسیوم‌های صادراتی تشکیل شده است.
به گفته وی، در برخی شاخه‌های صنعتی مانند کفش، کنسرسیوم‌های صادراتی شکل گرفته است و با تشکیل این کنسرسیوم‌ها، تولیدات داخلی با نام و برند مشترک فعالیت می‌کنند.
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید خاطرنشان کرد: تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی در آینده اثر بیشتری را نشان می‌دهد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران نیز در حاشیه گشایش این نمایشگاه اظهار کرد: در ۱۱ ماهه امسال مجوز یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در استان تهران صادر شد؛ درحالی که پارسال این میزان ۲۱۳ میلیون دلار بود.
محمدرضا قاهری‌بدر به خبرنگاران گفت: در ۱۱ ماهه امسال ۲۳۰ میلیون دلار از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی، عملیاتی شده است و کل این سرمایه‌گذاری در سه سال عملیاتی می‌شود.
وی افزود: یکی از مجوزهای سرمایه‌گذاری مربوط به یک هلدینگ آلمانی است که قصد دارد در استان تهران سه کارخانه تولید برق بسازد.
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران اضافه کرد: پس از اجرای برجام، فرصت تعامل با کشورهای مختلف برای جذب سرمایه فراهم شده است. در این ارتباط، ۵۷ فرصت و هشت صنعت دارای مزیت اقتصادی در استان تهران شناسایی و به علاقه‌مندان اعلام شد.
قاهری‌بدر ادامه داد: زمینه‌های تأمین مالی در بخش سلامت، ارتباطات و فنآوری اطلاعات (ICT)،‌ بازار سرمایه، مدیریت پسماند، صنایع غذایی و خودرو از زمینه‌های پیشنهاد شده در استان تهران است.
وی درباره ورود واحدهای صنعتی کوچک و متوسط به فرابورس نیز گفت: این موضوع با هدف رفع مشکل نقدینگی واحدهای صنعتی کوچک و تأمین مالی این واحدها در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران تصریح کرد: در شرایطی که محدودیت‌هایی در ارائه تسهیلات سیستم بانکی وجود دارد، فرابورس یکی از روش‌های مناسب برای تأمین منابع مالی است، که در این ارتباط تا کنون ۱۵ واحد صنعتی از شهرک‌های صنعتی استان تهران به فرابورس معرفی شده است.

صنایع چرم دلیر نیز با شعار (کالای ایرانی.افتخار هر ایرانی-شما هم در این افتخار سهم دارید) در این نمایشگاه حضور داشته و منتظر حضور گرم شما هسنیم.