دلایل ناراحتی های پا در سالمندان

دلایل ناراحتی های پا در سالمندان
پس از بالا رفتن سن در سالمندان ، تغییراتی در پا ایجاد می شود که احتمال ناراحتی و درد آن را بیشتر می کند. سن آغاز این تغییرات از فردی به فرد دیگر متفاوت است ولی می تواند از 40 تا 50 سالگی متغیر باشد.

به عنوان مثال، با افزایش سن افراد لایه (پد) زیر پایی آسیب می بیند و در نتیجه خواص بالشتکی آن از بین می رود و با تغییرات آرتروزی که در سالمندان رخ می دهد، ممکن است انگشتان پا مقداری خمیده و یا به داخل هم فرو روند.

همچنین در سالمندان ناخن ها ضخیم تر می گردد، در نتیجه احتمال رشد ناخن به داخل گوشت بیشتر می شود. از همه مهمتر اینکه با بالا رفتن سن، اندازه پا تغییر میکند، به این صورت که، با شل شدن تاندونها و ضعف عضلات ممکن است بلندتر شود.
همچنین افزایش ضخامت، به دلیل تورم ناشی از بیماریهای عروقی رخ می دهد.
با این وجود می توان از دردناک شدن پا در سالمندان پیشگیری کرد.

توجه به برخی نکات می تواند در جلوگیری از دردهای پا در سالمندان بسیار مؤثر باشد.
بدلایل ذکر شده، در سالمندان باید مطمئن بود که کوتاه کردن ناخن ها به صورت مستقیم باشد و در مورد پاهای خشک و ترک خورده از مرطوب کننده های مناسب استفاده شود.
ذکر این نکته هم مهم است که، پا با وجود اهمیت زیاد آن براحتی نادیده گرفته می شود، بخصوص در ماههای سرد سال که بیشتر اوقات داخل کفش و یا جوراب است.
در سالمندان خاصیت ضربه پذیری پا ،کاهش می یابد و استفاده از کفش های با خاصیت ضربه پذیری بهتر بطور جد توصیه می گردد. همچنین بدلیل تغییر سایز پا در سالمندان باید به این نکته توجه داشت که، همیشه در موقع خرید کفش باید پا را اندازه گرفت.
صرف اینکه بطور مثال شماره کفش قبلی 38 یا 39 است، سایز کفش بعدی را انتخاب نکنند و در صورت افزایش سایز کفش نباید تعجب کرد.

نقش و عملکردپا:

پا یکی از شگفت انگیزترین ساختارهای بدن است جالب است بدانیم که، یک انسان فعال بطور متوسط، در طول عمر خود به اندازه 4 بار چرخش دور زمین قدم می زند پس برای همه ما مهم است که از پاهایمان محافظت کنیم.

پا محل تماس بدن انسان با زمین است.
در ایستادن، حفظ تعادل، پایداری، حرکت، تحمل وزن و جذب نیروها نقش اساسی دارد.
در حین راه رفتن چندین عملکرد دارد که بعضی از اعمال، حتی متضاد هم هستند. به این معنی که باید قادر باشد در فازهای مختلف راه رفتن به مقدار قابل توجهی تغییر ماهیت بدهد تا ما راه رفتن نرمال داشته باشیم و در یک سیکیل قدم زدن، پا باید بتواند از یک طرف به شکل یک اهرم سخت برای انتقال بدن به جلو در آید و از طرف دیگر از یک وضعیت سفت وسخت به یک وضعیت انعطاف پذیر تغییر وضعیت بدهد تا بتواند خود را با سطوح ناصاف و غیرهمسطح تطبیق دهد و همچنین قادر به جذب نیروهای وارده به پا باشد.

کلیه این اعمال بر عهده عضلات ،تاندونها ،استخوان ها و مفاصل پا است که به طرز جالبی برای این کارها طراحی شده اند.

دلایل ناراحتی های پا در سالمندان

برای جلوگیری از دردهای پا
که به دنبال خود درد و ناراحتی در ناحیه ی زانو، کمرو حتی گردن را
به همراه دارد، می توان از خاصیت ضربه پذیری پا بهره گرفت.

در حین قدم زدن، بسته به نوع آن بطور مثال، حین دویدن تا 5 برابر وزن یک فرد از طرف زمین به بدن نیرو وارد می شود که مقدار زیادی از آن، توسط پای سالم جذب می شود.
اگر پا خاصیت جذب نیرو نداشته باشد، شاید تعجب آور باشد که بگوییم به راحتی استخوان های نواحی بالاتر بدن خرد و شکسته می شد.

برای مثال،در بیمارانی که قوس کف پا بیش از حد است، معمولا توانایی جذب نیروها کاهش می یابد و منجر به علائمی نظیر درد پاشنه، زانو، کمر و ران می گردد.
باید در نظر داشت که، بخشی از این شرایط نیز در کف پای صاف هم دیده می شود، ولی مکانیسم ایجاد آن متفاوت است.

کف پا سه قوس دارد:
یک قوس طولی که در لبه ی داخلی است و بلندترین و مهم ترین آن است که از هفت استخوان تشکیل شده است
و یک قوس طولی دیگر که در لبه خارجی آن است که از پنج استخوان تشکیل شده و در هر دو این ها استخوان پاشنه مشترک است و
نیز یک قوس عرضی.
ابعاد این قوس ها نه تنها ناشی از شکل استخوان است بلکه، لیگامان ها هم در ایجاد آن و عضلات و تاندون ها هم در نگهداری آن نقش مهمی دارند و مهمترین عمل آن هم همین خاصیت جذب نیرو و ضربه گیری آن است.

دکتر کامران آزما
متخصص طب فیز کیی، توانبخشی وا لکترودیاگنوز

نظرات

3/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *