زبان ما را بشناسید (صنعت چرم سازی)

زبان ما را بشناسید (صنعت چرم سازی)

زبان ما را بشناسید(صنعت چرم)

جهت درک بهتر ویژگی ها و فرایندهای مربوط به صنعت چرم سازی و دباغی، قصد داریم تا شما را با برخی از اصطلاحات متداول در این صنعت آشنا کنیم:

جرم سازی

آنیلین:(صنعت چرم)

رنگ و تمام کننده هایی که هیچگونه رنگدانه ای ندارند و وقتی که بر روی چرم استفاده می شوند، لایه ای شفاف ایجاد می کنند که باعث شده تا بافت اصلی محصول چرمی جلوه پیدا کند.

 

آنیلین فینیش:(صنعت چرم)

اساساً در مرحله فینیش و جهت جلوه بهتر بافت طبیعی چرم، یک روکش شفاف بر روی آن قرار می گیرد.

 

چرم بافر شده (صنعت چرم):

چرمی که به شکل جیر درآمده است و می توان از آن به عنوان چرم بافت دار، نوبک یا جیر نام برد.

 

چرم سیمانی:(صنعت چرم)

به چرم هایی اطلاق می گردد که می توان از آنها جهت وصل کردن تکه های چرمی دیگر به هم استفاده کرد.

چرم سیمانی

چرم ترکیبی دباغی شد(صنعت چرم)

چرم هایی که با استفاده از کروم و مخلوطی از عصاره ها و روغن های گیاهی در کنار موم های امولسیون یا تصفیه نشده، دباغی می شوند.

 

چرم دانه اصلاح شده:(صنعت چرم)

چرمي كه جهت يكدست شدن سطح آن، سمباده زده شده است.

 

کروک: (صنعت چرم)

رنگی که بر روی چرم نهایی زده می شود.

 

کراست:

چرمی که دباغی شده است، اما هنوز به مرحله نهایی خود نرسیده است.  چرم های کراست اغلب دارای رنگ طبیعی هستند و یا بعداً رنگ شده اند، اما هیچگونه روغن یا ماده دیگری جهت بهبود چرم، به آن ها اضافه نشده است.

 

چرم جمع شده (دراو):

سطح آب رفته، چروکیده یا چین خورده چرم را می گویند.

 

پرس خورده:

به تکه ای چرم مسطح که الگو یا بافتی بخصوص بر روی آن به وسبله پرس نقش بسته باشد و از طریق فشار بسیار زیاد برجسته شده باشد.

 

چرم روغنی:(صنعت چرم)

چرمی که با روغنهای امولسیون شده تغذیه و بهبود یافته باشد.

 

فینیش کردن چرم:(صنعت چرم)

بکار بردن موادی روی سطح چرم جهت رنگ آمیزی، محافظت یا پوشش نقص چرم بوسیله ماسک.

 

چرم دانه کامل (صنعت چرم):

چرمی که سطح آن کاملاً دست نخورده باقی مانده است و نشان دهنده تمامی خصوصیات طبیعی پوست است.

 

چرم گلیز یا لعاب دار دستی:

چرمی که بوسیله یک میله شیشه ای صیقل داده شده است.

 

چرم داغ شده:

چرمی که بوسیله روغن و گریس های تصفیه نشده جلا داده می شود. این چرم که بدون استفاده از آب و امولسیون کننده ها به دست می آید، حالت بسیار غنی تری در مقایسه با دیگر چرم ها دارد. چرم های داغ شده معمولاً کشش و مقاومت بسیار مطلوبی در برابر آب از خود نشان می دهند. صنعت چرم

 

چرم رنگ شده در بارابان (درام):

چرمی که در مرحله پرداخت مجدد، به آن رنگ تزریق شده است. این چرم با نام چرم رنگ شده بوسیله بارابان (درام (Drum-dyed) نیز شناخته می شود.

 

چرم چسبانده شدن:

چرمی که با قرار دادن و خشک کردن آن بر روی صفحات بزرگ شیشه ای یا سرامیکی بوجود می آید. این چرم ها دارای خاصیت کششی و دانه ای صاف بسیار کمی هستند.

 

چرم پول اپ:

روشن شدن موقتی بعضی از چرمها در زمان جمع شدن. در واقع این موضوع به دلیل جابجا شدن روغن و موم موجود در چرم ایجاد می شود.

 

ریتن (Retan) یا دباغی مجدد:

در این روش بوسیله چرب کردن و استفاده از مواد معطر برنزه کننده، اقدام به اشباع کردن و حفظ حالت چرم و پوست می شود.

 

پوسته یا شل (Shell):

یک ساختار فیبر متراکم که فقط در قسمت عقبی بدن اسب سانان وجود دارد.

 

چرم تاگلد یا ضامن (Toggled):

چرمی که پس از کشیده شدن بر روی صفحه ای فلزیف خشک شده و در جای خود ثابت شده است.

 

دباغی گیاهی:

یکی از  روش های دباغی که در آن از روغن های گیاهی بدست آمده از پوست برخی از درختان استفاده می شود. این روش دباغی بسیار سنتی و قدیمی است و دباغی چرم به این روش نسبت به دباغی کروم به زمان بیشتری نیاز دارد. صنعت چرم

 

سنگینی چرم:

این مورد در صنعت چرم سازی و دباغی به ضخامت یا دوام چرم نیز شناخته می شود. چرم معمولاً با واحد های اونس یا میلی متر یا 0.5 اونس یا 0.2 میلی متر فروخته می شود. به عنوان مثال ، 5 الی  5.5 اونس (2.0 الی 2.2 میلی متر) ضخامت معمول کفش های چرمی است که تولید می شوند.

 

چرم مرطوب (صنعت چرم):

این چرم ها، درست مثل روغن های چرب، بوسیله روغنهای امولوسیون و واکس ها، تقویت شده اند.

پا یا فوت مربع:

مقیاس اندازه گیری مساحت چرم می باشد و از کلماتی مانند رول یا متر استفاده نمی شود.

ویروس کرونا نباید از حرکت رو به جلوی بخش های چرم و مد جلوگیری کند

ویروس کرونا نباید از حرکت رو به جلوی بخش های چرم و مد جلوگیری کند

ویروس کرونا نباید از حرکت رو به جلوی بخش های چرم و مد جلوگیری کند

از ماه آوریل امسال (فروردین ماه ۱۳۹۹)، ما 14 ساعت توسط انجمن های چرم ایتالیا وبینار  ترتیب داده شد و طی این وبینارها از متخصصان عرصه تولید، پایدار سازی، تجارت، خرده فروشی، تأمین منابع و پپیشگامان دیگر حوزه های مربوطه دعوت شد تا تخصص و تجربه خود را با صنایع چرم و مد به اشتراک بگذارند و در مجموع بیش از 6000 شرکت کننده در این وبینارها شرکت کردند.

شورای چرم

انجمن دباغان ایتالیایی (UNIC) و شورای چرم و پوست آمریکا (LHCA) نیز به این وبینارها دعوت شدند تا نظرات تخصصی خود را در مورد نحوه برخورد اعضایشان با چالش های ناشی از همه گیری ویروس COVID-19  به اشتراک بگذارند. همچنین، انجمن UNIC از این وبینار برای اعلام بازگشایی کارخانه های چرم سازی خود در ماه مه استفاده کرد.

در حقیقت وبیناری که در ماه ژوئن برگزار گردید، باعث شد تا بار دیگر چرم، به هدف خود که همانا جلب توجه مصرف کنندگان به ویژگی های برجسته خود همچون پایداری، دوام و زیبایی است دست پیدا کند. علاوه بر این، نمایندگان فدراسیون ملی حیات وحش ایالات متحده آمریکا و شرکت Woolmark از جمله حاضرین در این وبینار  بودند که برای اولین بار برای سخنرانی در مجموعه وبینار های ما دعوت شده بودند. همچنین بسیاری از رویدادهای حضوری که توسط شرکت ای پی ال اف (APLF) برگزار شده اند، در حال حاضر در وب سایت این شرکت و بصورت آنلاین نیز قابل مشاهده هستند و علاوه بر این محصولات ترند بهاره/تابستانه سال 2021 و رنگ و مواد اولیه ترند پاییزه/زمستانه 2021-22 این شرکت نیز از طریق رویدادهای آنلاین این شرکت به مخاطبان در سرتاسر جهان اعلام شده است.

ترند های پاییز و زمستان سال 2021-22، با عنوان «زمینی دیگر… عصری جدید» ارائه دهنده رنگ و مواد اولیه ترند شده ای است که قابل بازیافت هستند و به نوعی به چرخه طبیعی زمین باز می گردند. در واقع این ایده به ما کمک می کند تا درباره فردای این کره خاکی به شکلی مثبت فکر کنیم و در واقع پاسخی است به احساسات ناشی از همه گیری ویروس کرونا و مشکلاتی که در یک سال گذشته سرتاسر دنیا را درگیر خود ساخته است.

ما همچنین در این وبینار برنده مسابقه آنلاین «طراحی کیف» را که باید در همایش «Fashion access» اعلام میشد را معرفی کردیم که خانم ماری چان از کالج Central Saint Martins با طراحی کیفی تحت عنوان «پوست دوم یا SecondSkin»، جایزه این رقابت را دریافت کرد. در حقیقت کیف طراحی شده بوسیله این خانم برگرفته از بدن یک زن بود و ستایش داوران را به همراه داشت. خانم چان قرار است تا بعنوان جایزه خود، در یک دوره 4 هفته ای طراحی کیف در کالج معتبر Arsutoria در شهر میلان ایتالیا شرکت کند.

تجارت در چرم

بازگشت به تجارت چرم

شرکت APLF همچنین رویدادهای به روزی را سازمان دهی کرده که تمامی آنها در قالب طرح های نوآورانه ای در جهت تطبیق تجارت آنلاین با شرایط فعلی حاکم بر دنیا و مهیا کردن فضایی برای ادامه فعالیت و بازگشت به تجارت شرکت ها و کسب و کارهای این حوزه بودند. در حقیقت یکی از این طرح ها به فروشندگان این امکان را می دهد تا محصولات خود را به صورت آنلاین به خریداران سرتاسر جهان عرضه کنند. از این رو از طریق فروشگاه آنلاین APLF.com، خریداران می توانند برای ادامه مذاکرات خود با فروشندگان، سوالات خود را از آنها پرسیده و با آنها ارتباط برقرار کنند و نهایتاً پس از اخذ تصمیم نهایی در این مورد، اقدام به انعقاد قراردادهای آنلاین کنند.

علاوه بر این، از زمان اولین وبینار ما در ماه آوریل، 8 رویداد دیگر با حضور 40 غرفه دار مختلف، از جمله اعضای شورای UNIC، مرکز تجارت بین المللی (ITC) و برندگان جایزه «مواد اولیه + پایداری»، برگزار گردیده است. جدا از این، شاهد شرکت بسیاری از برند های معتبر کفش و کالاهای چرمی در این رویداد بودیم. خانم کیت وانگ، مدیر تامین منابع شرکت Birkenstock نیز در این رویداد حضور داشت و یک به یک با نمایندگان برند های معتبر حاضر در وبینار و غرفه داران مختلف صحبت کرد. خانم وانگ در این رابطه اظهار داشت که: «رویداد InTouch و بخصوص بحث مربوط به مواد اولیه پایدار، برای کسب و کار من بسیار مفید بود. از طرفی با کمک تیم APLF، من با دیگر تامین کنندگان مواد اولیه ارتباط برقرار کردم و اطلاعاتم را به تیم بررسی آلمانی که با من همکاری می کند ارسال کردم. نهایتاً اینکه من از برگزاری تمامی رویدادهای آنلاینی که تا کنون برگزار شده قدردانی می کنم، چراکه باعث شدند تا در این شرایط دشواری که در سرتاسر دنیا وجود دارد، بتوانم از آخرین بروز رسانی ها و تغییرات صنعت چرم اطلاع پیدا کنم.»

مد و چرم

ادامه روند رو به جلو 

پیش از وبینار بعدی که در کشور هنگ کنگ برگزار خواهد شد، APLF با سازماندهی وبینارها و رویدادهای آنلاین بیشتر، این صنعت را رو به جلو حرکت می دهد. در واقع در 3 سپتامبر 2020، ما شاهد برگزاری یک وبینار خواهیم بود که در آن درباره راه های انتقال میزان پایداری چرم و منسوجات چرم به مصرف کنندگان صحبت خواهیم کرد. در این رویداد دکتر Dietrich Tegtmeyer از شرکت Laxness و خانمLinda Wegelin و خانم Mirjam Bänninger از شرکت Testex نیز به سخنرانی خواهند پرداخت.

APLF همچنین از خریداران سرتاسر جهان دعوت می کند تا به سرویس خدمات دهی آنلاین ما بپیوندند، چراکه از طریق این سرویس، ما می توانیم به خریدارانی که بدنبال محصولات خاص هستند، در جهت پیدا کردن شرکای تجاری مناسب کمک کنیم و این کار همیشه جزء مأموریت های اصلی APLF بوده است.

این ابتکارات نخستین گام های پیش رو در یک برنامه آینده نگر و بسیار وسیع تر برای این صنعت است. همچنین برگزاركننده نیز در حال حاضر مشغول مشاركت و كار بر روي چند پروژه جالب توجه است كه این پروژه ها به نفع غرفه داران و خريداران ما نیز خواهند بود.

فوم بی کیفیت عامل استقبال از چرم طبیعی

فوم بی کیفیت عامل استقبال از چرم طبیعی

چرم مصنوعی (فوم) بی کیفیت عامل اقبال به سوی چرم طبیعی

تولید و توزیع محصولات چرمی بی کیفیت در سالهای اخیر و به خصوص در دوران رکود افزایش پیدا کرده است. از این رو گفت وگوی مفصلی با آقای سیدی، پخش کننده باسابقه کیف و کفش چرمی انجام دادیم. سیدی اعتقاد دارد خریداران در آینده بیشتر به سمت محصولات چرم طبیعی است زیرا محصولات بی کیفیت چرم مصنوعی بازار چرم مصنوعی را خراب کرده و روی کیف و کفش های با کیفیت مصنوعی هم تأثیر منفی داشته است. در ادامه مشروح این مصاحبه آمده است.

از چه زمانی در بازار کیف و کفش چرمی فعالیت می کنید؟

متولد سال ۱۳۶۴ هستم. از ابتدای دهه ۷۰ سخن می گویم. از زمان نوجوانی در باغ سپهسالار کار می کردم. ابتدا کارگری می کردم. صبح ها مدرسه می رفتم و ظهر تا دیر وقت در باغ کارگری می کردم. کم کم وارد فضای تولید شدم. ابتدا پیشکاری و فعالیت های ساده بود اما بعد در بخش قطعات شروع به کار کردم. پس از آن وارد بنکداری شدم.  تجهیزات اداری

وضعیت بازار این روزهای چرم، کیف و کفش را چگونه می بینید؟

وضعیت بازار رضایت بخش نیست و باید هوشمندانه و با احتیاط عمل کرد. باید متناسب با سابقه و توان مالی مشتریان کالا فروخت. متأسفانه بسیاری از مشتریان در این بازار فعلی توان بازپرداخت حجم بالای کالا را ندارند.

البته شرایط فعلی بازار نتیجه رکود اقتصادی سالهای اخیر است که باعث شده مشتریان به علت غیرقابل پیش بینی بودن بازار با ترس و تردید اقدام به خرید جنس و مواداولیه کنند. متأسفانه با افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه های تولید و فروش در سال گذشته نزدیک به ۱۰ تا ۱۳ درصد افزایش قیمت در محصولات چرمی را داشتیم. این در حالی است که قدرت خرید مشتریان نسبت به سال گذشته کمتر شده است.

در حال حاضر استقبال از چرم مصنوعی در بازار بیشتر است یا چرم طبیعی؟

با وضعت فعلی مشتریان تمایل به خرید اجناس ارزان قیمت و درجه ۲ و۳ و چرم مصنوعی دارند. متأسفانه بازار از اجناس بی کیفیت انباشته شده است. وقتی این چرم را لمس می کنید متوجه می شوید پوست و ورق است نه چرم! عجیب است که فروشندگان این محصولات را با نام چرم میفروشند و متأسفانه به علت عدم آگاهی مصرف کننده فروش خوبی هم دارند.

چرم طبیعی هم انواع و درجات متفاوت دارد. برخی از کارخانجات ماندد صنایع چرم دلیر از مواد مرغوب و مناسب برای تولید چرم استفاده می کنند بنابراین چرم با کیفیت و ممتازی به دست می آید. اما برخی کارخانه ها با استفاده از مواد اولیه نامرغوب چرم با کیفیت پایین تولید می کنند.

این روزها محصولات با کیفیت پایین در بازار زیاد شده است. این نوع چرم رنگ می دهد و شوره می زند. جالب این که با وجود قیمت پایین تر این چرم نسبت به چرم درجه یک، محصولات تولید شده با قیمتی نزدیک به محصولات با کیفیت بالا فروخته می شود که البته این نیز به علت آگاهی پایین مصرف کننده در تشخیص محصولات با کیفیت است. حتی بعضی از این محصولات چرم طبیعی هم نیستند.

فروش چرم مصنوعی تا کجا ادامه پیدا میکند و چرم طبیعی چه سرنوشتی خواهد داشت؟

با توجه به افزایش قیمت ارز خارجی و وارداتی بودن فوم (چرم مصنوعی), قیمت فوم بسیار بالا رفته و دیگر ارزش ساخت  محصولات کیف و کفش با فوم (چرم مصنوعی) ندارد. تا زمانی که تعادل و تناسب قیمت در بازار نباشد و ثبات ایجاد نشود مشتری تمایل به خرید محصول ارزان تر دارد. این وضعیت مختص شرایط کنونی نیست و البته به مرور زمان مشتری ها با مصرف محصولات ارزان و بی کیفیت پی به ارزش چرم خواهند برد. قطعا در سال های آینده تمایل مشتریان به خرید محصولات چرمی با کیفیت بالا بیشتر خواهد شد.

در ضمن ظرافت دوخت یکی از مسائل مهمی است که در ارزشگذاری محصولات چرمی باید در نظر گرفته شود.

دقت در ظرافت دوخت و نظم و ترتیب محل های سنبه زده شده و دوخته شده، به قدری اهمیت دارد، که در صورت وجود ناهماهنگی در فاصله دوخت ها و دیدن محل گره ها، محصول جلوه ای بد به خود گرفته و از ارزش آن کاسته خواهد شد. پس هر چه ظرافت دوخت دستی یک اثر چرمی، دقیق تر و منظم تر باشد، ارزش آن محصول چرمی بیشتر است.  که معمولا در محصولات ساخته شده از چرم طبیعی, ظرافت دوخت و نظم و عمر بالایی وجود دارد.

تلفیق محصولات چرم طبیعی تحت شرایطی با دیگر هنرها می تواند نوعی ابتکار باشد و ارزش اثر را بیشتر کند.

در تلفیق محصولات چرمی باید دقت کرد که هنر و صنایع دستی که با صنایع چرمی تلفیق می شود، به اندازه چرم ماندگار بوده و از نظر جنس و کیفیت با محصولات چرمی متناسب باشد.گاهی این تلفیق سبب می شود که عمر استفاده از یک محصول چرمی کاهش و یا افزایش یابد . این مورد در قیمت آثار چرمی هم تاثیرگذار است که تمامی این موارد در بالا بردن یا کاهش ارزش محصولات چرمی مورد نظر هستند.

رنگ سال 2021 – 1400چیست؟ نحوه انتخاب آن چگونه است؟

رنگ سال 2021 – 1400چیست؟ نحوه انتخاب آن چگونه است؟

رنگ سال 2021 – 1400چیست؟ نحوه انتخاب و ویژگی های رنگ سال چگونه است؟

دو رنگ خاکستری (Ultimate Gray ) و زرد (Illuminating) به عنوان رنگ سال ۲۰۲۱ توسط کمپانی پنتون انتخاب شدند، معرفی رنگ سال در مد، طراحی پوشاک، مبلمان خانگی، لوازم جانبی، بسته‌بندی و طراحی صنعتی اهمیت زیادی دارد و گزینش رنگ زرد و طوسی پیامی از قدرت و امید را می‌دهد.
در حالی که سال ۲۰۲۰ به پایان پر فراز و نشیب خود نزدیک می‌شود، مؤسسه رنگ پنتون رنگ سال ۲۰۲۱ را انتخاب و معرفی کرد.

روند انتخاب رنگ سال

می‌توان هدف و وظیفه سالانه مؤسسه رنگ پنتون را پیش بینی رنگی که به بهترین وجه سال آینده را منعکس می‌کند، عنوان کرد، به عبارت دیگر اگرچه پنتون به دلیل پیش بینی و تعیین رنگ شناخته شده است، اما گزینش رنگ بر پایه داده‌ها انجام نمی‌شود، بلکه با توجه به “ما به دنبال چه هستیم؟ به چه چیزی نیاز داریم؟ و ویژگی‌های روانشناختی آن رنگ چیست که می‌تواند آنچه را که به دنبال آن هستیم به ما ارائه دهد؟ ” و از از طریق وضعیت جهان در حوزه‌های مختلف انجام می‌شود؛ هم اکنون نیز شیوع کرونا دنیا را تحت تأثیر قرار داده است.

رنگ سال ۲۰۲۱

با توجه به شرایط پیچیده دنیا دو رنگ به عنوان رنگ سال ۲۰۲۱ انتخاب شدند، خاکستری نهایی و خنثی (Ultimate Gray ) و زرد روشن( Illuminating)

کد رنگ سال ۲۰۲۱

خاکستری نهایی و خنثی (Ultimate Gray ) با کد Pantone ۱۷-۵۱۰۴ و زرد روشن( Illuminating) با کد Pantone ۱۳-۰۶۴۷ رنگ سال ۲۰۲۱ هستند.

دلیل انتخاب رنگ سال ۲۰۲۱

سال ۲۰۲۰ سال سخت و آشفته‌ای در تمام دنیا بود، بنابراین عجیب نیست که مؤسسه رنگ پنتون دو رنگ را به عنوان رنگ سال انتخاب کرده است، این انتخاب نشان دهنده بلاتکلیفی نیست بلکه می‌تواند یک استعاره باشد: نور انتهای تونل!
لوری پرسمن، معاون رئیس مؤسسه رنگ پنتون گفت: هیچ رنگی نمی‌تواند معنای لحظه را درک کند؛ همه ما فهمیدیم که به تنهایی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. همه ما درک عمیق‌تری از چگونگی نیاز به یکدیگر و حمایت عاطفی و امید داریم. این ترکیبی است که بیانگر انعطاف پذیری، خوش بینی و امید و مثبتی است که ما نیاز داریم.” لئاتریس آیزمن، مدیر اجرایی مؤسسه رنگ پنتون گفت: تصمیم ما انتخاب دو رنگ مستقل کنار هم است.
در توضیح این انتخاب همچنین گفته شده است: یک پیوند رنگی، پیامی از قدرت و امید را ارائه می‌دهد که هم ماندگار است و هم روح بخش. در بیانیه منتشر شده در وب سایت پنتون آمده است: “عملی و سنگی اما در عین حال گرم و خوش بین، اتحاد بین قدرت و مثبت بودن؛ این یک داستان رنگی است که احساسات متفکرانه عمیق‌تر را با وعده‌ای درخشان و دوستانه در بر می‌گیرد.
کارشناسان رنگ می‌گویند: در سال ۲۰۲۱ ما باید احساس کنیم که همه چیز روشن‌تر می‌شود، این برای روح انسان ضروری است.
در ۲۲ سال گذشته این نخستین بار است که دو رنگ مستقل به عنوان رنگ سال مؤسسه پنتون انتخاب می‌شوند؛ برای اولین بار یک رنگ از طیف خاکستری در این انتخاب است و طیف زرد برای بار دوم: بار اول در سال ۲۰۰۹ و پس از آنکه بحران اقتصادی بزرگ سال ۲۰۰۸ بسیاری از کشورها را تحت تأثیر قرار داد.
با توجه به اینکه گفته می‌شود رنگ خاکستری با خلق و خوی منفی مانند غم، ترس و ناامیدی مرتبط است، انتخاب رنگ خاکستری شاید اندکی پیچیده به نظر برسد اما پنتون اعلام کرد این یک سایه خاکستری متوسط است و نه سایه‌ای سنگین و به دلیل کیفیت مقاومت و قابلیت اطمینان آن انتخاب شده است.
اگرچه با توجه به یک سال اخیر و همه‌گیری کووید ۱۹ و اضطراب اقتصادی، گزینش رنگی با ویژگی‌های منفی یا تلخ بی اساس نیست.

ویژگی‌های رنگ زرد

رنگ زرد یکی از رنگهای گرم و جز رنگهای اصلی محسوب می‌شود، از نظر طیفی، رنگ زرد میان نارنجی و سبزاست. این رنگ در بیشتر فرهنگ‌ها نمایانگر دانش و معرفت و نشانه‌ی شور جوانی، آفتاب، شادی و گرما است. زرد در طیف‌های مختلف شناخته شده است که از آن جمله رنگ زرد تیره، زرد روشن، زرد لیمویی است هر کدام یک نماد خاص و متفاوتی برای خود دارد، رنگ زرد لیمویی که رنگ سال است، نماد شور و اشتیاق برای زندگی است.

ویژگی‌های رنگ خاکستری

خاکستری به هرگونه طیف از رنگ‌های میان سیاه و سفید گفته می‌شود، نقره‌ای، طوسی، خاکستری روشن و تیره، دودی، سربی و سربی تیره طیف‌های مختلف رنگ خاکستری محسوب می‌شوند. رنگ خاکستری نماد اعتماد و اطمینان، بی طرفی، عقل و هوش، آرامش، سازش، آرامش، صرفه‌جویی، استقلال و رسمیت و گاه افسردگی است.

پنتون کیست؟

پنتون یا پانتون (Pantone) نام شرکتی است که منبع معتبر و مشهور جهانی در زمینه رنگ است. بیش از ۴۰ سال است که پنتون با محصولات، خدمات و تکنولوژی خود الهام بخش متخصصین طراحی در شناسایی رنگ‌ها و ایجاد خلاقیت است. یکی از کارهای مهم این شرکت ایجاد سیستم جدیدی برای تطبیق درست رنگ‌هاست تا مشکلات مربوط به رنگ دقیق واختلاف نطر راجع به آن‌را حل کند، برای این‌کار در سیستم رنگ پانتون (PMS) به هر رنگ عددی اختصاص داده شده‌است.
پنتون به عنوان تعیین‌کننده غیررسمی رنگ سال، شهرت جهانی دارد.

پنتون کجاست؟

دفتر مرکزی پنتون در شهر کارلستات در ایالت نیوجرسی آمریکا واقع شده‌است و دارای دو دفتر دیگر در انگلستان و هنگ‌کنگ می‌باشد.

تاریخچه شرکت پنتون

این شرکت در سال ۱۹۵۰ به عنوان شرکت چاپ و تبلیغات m&j Levine آغاز به‌کار کرد؛ شش سال بعد مالکان شرکت یعنی برادران لیواین، لارنس هربرت فارغ‌التحصیل رشته شیمی را به عنوان کارمند پاره‌وقت استخدام کردند، هربرت از دانش شیمی خود برای سازماندهی و ساده‌سازی انبار رنگ‌دانه‌ها و تولید مرکب‌های رنگی شرکت استفاده کرد، بعدها نظر او در مورد اینکه هرشخص طیف رنگی را به شکلی متفاوت میبیند و تفسیر می‌کند باعث به‌وجود آمدن سیستم تطبیق پنتون شد، در سال ۱۹۶۲ هربرت بخش مرکب و چاپ را به سوددهی رسانده بود در حالیکه بخش تجاری با بدهی ۵۰،۰۰۰ دلاری دست و پنجه نرم میکرد.
در ۱۹۶۳ هربرت دارایی‌های تکنولوژیکی شرکت را از برادران لیواین با قیمت ۹۳،۰۰۰ دلار خریداری کرد و نام شرکت را به پنتون تغییر داد.
در سال ۲۰۰۷ ایکس‌رایت، شرکت عرضه‌کننده ابزارها و نرم‌افزارهای اندازه‌گیری رنگ، شرکت پانتون را به قیمتی معادل ۱۸۰ میلیون دلار خریداری کرد.

در صنعت چرم خلاقیت حرف اول را می زند

در صنعت چرم خلاقیت حرف اول را می زند

در صنعت چرم خلاقیت حرف اول را می زند

شاید اندک باشند تعداد افرادی که وقتی از خانه بیرون می روند کیف پولشان را همراه نبرند . البته فکر می کنم بیشتر آنها فراموش می کنند نه اینکه نیازی به آن احساس نمی کنند .

این کیف ها که زمانی نه چندان دور فقط برای نگهداری اسکناس آن هم به صورت محدود به بازار عرضه می شداینک با پیشرفت صنایع چرمسازی و به کارگیری تلفیقی از ماشین و انسان رنگ و رویی دیگر به خود گرفته اند؛ کیف هایی که از مدل ها و طرح های مختلف چرم که هم از زیبایی در طراحی تا دوخت برخوردارند و هم با استفاده از الگوهای بومی شده اکنون یک سر و گردن بالاتر از سایر برندهای خارجی در جیب مردم و خریدارانشان خودنمایی می کنند.

صنایع چرم دلیر با بیش از نیم قرن سابقه سعی دارد که در خلاقیت ماهرتر شود. این امر نه تنها انگیزه و تعهد بالایی در پرسنل ایجاد می کند بلکه آمادگی دریافت آموزه های جدید و انعطاف پذیری بالایی خواهند داشت که تاثیر به سزایی در پیاده سازی سیستم کاری سلولی ما خواهد داشت یعنی به حداقل رساندن فاصله مدیران از خط تولید .

مهندس کسری حسن زاده دلیر مدیر جوان و تحصیل کرده ی صنایع چرم دلیر بعد از پایان تحصیل خود در تولیدی پدرش مشغول به فعالیت شد او که تحصیلات دانشگاهی اش در رشته مهندس صنایع بوده است از علاقه اش به صنعتی شدن تولیدات کارگاه صنایع چرم دلیر می گوید ولی در عین حال معتقد است تلفیق کار سنتی و بهره گیری از ابزار های نوین صنعتی آنها را قادر خواهد کرد ضمن عرضه محصولات با کیفیت تر و متنوع تر قدرت انتخاب بیشتری به مشتریان دهد. واحد ” R & D ” ( تحقیق و توسعه)، استقرار سامانه های مدیریت کیفیت، برنامه ریزی منابع (ERP) و سیستم اطلاعات مدیریتی (MIS) از جمله اقداماتی است که در کارگاه برای بهبود کیفیت محصولات و جلب رضایت مشتریان انجام شده است. کیف

مدیر بازرگانی و فروش ” صنایع چرم دلیر” با تشریح روش کار در کارگاه گفت: متوجه شدیم این صنعت از کمبود استادکار رنج می برد و ما هم از این نظر در مضیقه خواهیم بود ، این تهدید را به فرصت تبدیل کردیم وپس از جذب نیروهای جوان آنها را به تناسب نیاز و سطح کارمان خودمان آموزش دادیم.

هر کدام از پرسنل بعد از پنج ماه آموزش خود یک استاد کار ماهر می شوند. این امر نه تنها انگیزه و تعهد بالایی در پرسنل ایجاد می کند بلکه آمادگی دریافت آموزه های جدید و انعطاف پذیری بالایی خواهند داشت که تاثیر به سزایی در پیاده سازی . سیستم کاری سلولی ما خواهد داشت یعنی به حداقل رساندن فاصله مدیران از خط تولید .

پدر که بر توان و تخصص پسر جوانش تکیه زده و برق چشمانش نشان از لیاقت و کارآمدی فرزنش دارد ، دلگرم از دانش ، تجربه و مهارتی که با سینه ای گشوده به نسل جدید می بخشد، امیدوارانه از فردا می گوید:وجود طرح های روز دنیا با رنگها و فرمولهای جدید و گسترش کارخانه ای به مساحت 1300 متر مربع اضافه بر سالن قبلی و افزایش تعداد پرسنل تا پایان سال را از دیگر برنامه های کاریشان اعلام کرد.

چرم صنایع چرم دلیر با استفاده از دستگاه ها و طرح های جدید اکنون یک سرو گردن بالاتر از سایر برندهای خارجی در جیب مردم و خریدارانشان خودنمایی می کنند.  ” کسری حسن زاده دلیر” که بعد از پایان تحصیل دانشگاهی خود در رشته مهندسی صنایع؛ از سال 92 وارد کار تولید انواع چرم را آغاز کرد. وی که از یک استعداد خدادادی در طراحی و تولید انواع چرم از پدر خود بهره می برد و جالب است بدانید اینشان از روز اولی که وارد کار چرم سازی شده تا امروز تمام کارهایی را که به بازار عرضه کرده حاصل ذوق ،خلاقیت و مهارت خودش است و حتی با افتخار اعلام می کند 40 درصد محصولات چرمی که برندهای معتبر روانه بازار می کنند طرح هایی است که وی ایده داده است.

وی می گوید: چند وقت پیش به اداره استاندارد مراجعه کردم تا از استانداردهای ساخت انواع چرم در ایران آگاه شوم که متاسفانه هیچ استانداردی در این خصوص به ثبت نرسیده است و از ما خواستند با توجه به شناختی که از استانداردهای جهانی داریم با کمک استاد یوسف زاده عزیز این استاندارد را تعریف کنیم .

کسری حسن زاده دلیر ضمن انتقاد تلویحی از نبود حمایت مناسب از فعالان این عرصه معتقد است که حتی بزرگترین برندهای دنیا هم در مقابل کارهای ایران حرفی برای گفتن ندارند و دلیل اینکه تاکنون نتوانسته ایم خود را به بازارهای جهانی معرفی کنیم نبود حمایت مناسب است.

صنایع چرم دلیر در طول فعالیت خود با تجربه ای بیش از نیم قرن سابقه توانسته است با اخذ مجوز از وزارت صنعت,معدن و تجرات چرمها و طرح هایی همگون با فرهنگ ملی و بومی کشورمان با استفاده از ابزار روز به بازار عرضه کند. چرم کیف

وی بخش عمده ای از موفقیت های بدست آمده در تولیدش را مرهون تخصص و تلاش پدر 57 ساله اش می داند و می گوید: وجود پدرم موجب شد که ما از تولید سنتی فاصله بگیریم و به تولید صنعتی روز تغییر فاز دهیم و به موضوع آموزش تخصصی کارکنان بیشتر توجه کنیم.

در بحث نیروی انسانی نیز نگرش ها متفاوت است نیروهای مشغول به کار در تولیدی صنایع چرم دلیر با میانگین سنی 27 سال همگی نیروهایی جوان و پرتوان محسوب می شوند که برای ما دارای ارزش بسیاری هستند و تلاش می کنیم که رضایت شخصی برای پرسنل ایجاد کنیم چون رضایت پرسنل موجب بهره وری بیشتر و بهتر شدن کار آنان خواهد شد.کیف

کسری می گوید: ما برای پرسنل حقوق و مزایای ماهیانه ثابت تعریف کرده ایم تا کارکنان با آرامش و بدون دغدغه خاطر به کار تولید مشغول باشند. تجهیزات اداری

برگرفته شده بخشی از مصاحبه های مهندس کسری حسن زاده دلیر با مجلات چرم

و حالا ویدیویی از چالش معرفی شغل که توسط استاد محترم دکتر فرشید عبدی برگزار شده بود را در زیر مشاهده کنید

 

سوالی دارید؟ Do you have any question?!

شروع مکالمه.Start the conversation
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی را انتخاب کنید Hello! Select support staff to chat on WhatsApp