دباغی های برتر جهان را بهتر بشناسیم

دباغی های برتر جهان را بهتر بشناسیم

دباغی های برتر جهان را بهتر بشناسیم
نگاهی به مطلب دباغی ها ی برتر جهان می اندازیم. متأسفانه می بینیم ایران که امروز یکی از قطب های تولید و صادرات سالامبور و چرم در دنیا است، جایگاهی در میان ۲۰ دباغی ها ی برتر جهان ندارد. چرا؟ آیا حالا که جزء صادرکنندگان محصولات چرمی نیستیم و از جایگاه دیروز ایران در چرم دنیا خبری نیست حتی نباید در میان دباغی ها هم جایی داشته باشیم. مشکل کجاست؟
آیا وقت آن نرسیده که بهتر بیاندیشیم و چاره ای بیابیم؟

مجله بین المللی چرم (leather international magazine) در اوائل ماه جولای ۲۰۰۹ از طریق وب سایتش طرح انتخاب مهم ترین و پر نفوذترین دباغی ها ی جهان را به اجرا گذاشت تا دورنمایی از صنعت جهانی چرم داشته باشد. این طرح درابتدا ساده و سر راست به نظر می رسید، اما به محض اینکه، این مجله پاسخ هایی را دریافت کرد، متوجه شد که این انتخاب، چندان راحت هم نیست و حدود ۵۰ دباغی ها ی مختلف به عنوان برترین های جهان در این شغل پیشنهاد شده اند.

دست اندرکاران این نظر سنجی در نهایت ۲۰ بنگاه تجاری – تولیدی را به عنوان برترین دباغی ها ی جهان انتخاب کرده و اسامی آنها را به ترتیب حروف الفبا در سپتامبر ۲۰۰۹ منتشر کردند. آنها ذکر کرده بودند که تمام این ۵۰ بنگاه نقش عمده ای در صنعت چرم ایفا می کردند و باید از آنها به خاطر موفقیتشان در صنعت دباغی تجلیل می شد.
موفقیت این بنگاه ها به دلایل زیر ممکن شده بود: استفاده از طراحی، مد و تکنولوژی های جدید، کنترل زیست محیطی و فنون کاری مدرن و تجربه ی کار کردن در سال های متمادی.
اگر بخواهیم پراکندگی این دباغی ها بر اساس کشورها را توضیح دهیم باید بگوییم که در میان ۲۰ دباغی ها ی برتر جهان؛ ۵ دباغی از چین ؛ ۲ دباغی از هند و ۲ دباغی از ایتالیا قرار داشتند.
از کشورهای زیر نیز هرکدام ۱ دباغی در این لیست ۲۰ نفره (براساس مدیران بنگاهها) جای گرفته بود:
اتریش، اروگوئه، آلمان،آمریکا، آرژانتین، برزیل، تایلند، تایوان، پاکستان، هلند،سنگاپور.

جالب است که از ۵ دباغی ها ی برتر جهان که در چین و تایلند واقع اند، فقط یکی از آنها توسط یک چینی اداره می شود و بقیه اکثراً توسط امریکا – اروپایی ها تاسیس شده یا اداره می گردند. در ادامه ی مطلب به معرفی ۴ دباغی ها یی که در این لیست حضور دارند می پردازیم:

۱- چرم ریچینا – شانگهای چین (SRL)

مدیر این کمپانی که از شعبه های کمپانی بزرگ ریچینا پاسیفی کاست – رابرت مور (Robert Moor) می باشد. این شرکت ۴ دباغی دارد که همگی در مکانی واحد در شانگهای قرار دارند.
مجموع تولید این دباغی ها حدود ۴ میلیون فوت مربع در ماه (در سال انتشار این مطلب) است که نصف تولید آن چرم گاوی، یک چهارم آن نیز طبق قراردادی که با شرکت چرم GST دارد؛ چرم گاوی برای مصرف در خودروها است.

کمپانی چرم ریچینا، تنها دباغی در
جهان است که چرم را برای مصارف
خودروها، تن پوش، پایپوش و
اجناس چرم در یک سایت واحد تولید میکند

دباغی های برتر جهان را بهتر بشناسیم

مشتریان اصلی این کمپانی تولید های نایک (Nike)، کاولوین کلاین (Calvin klein)، کلارکس (Clarks) و دیگر تولید کنندگان کفش و پوشاک می باشند.
شرکت های خودروسازی پژو، تویوتا، چری و سیتروئن نیز مشتریان با واسطه این دباغی هستند.
کمپانی چرم ریچینا در سال ۱۹۹۵ افتتاح شده و از آن زمان تا کنون تولید کننده ای پیشرو در چرم آسیا و تنها دباغی در جهان است که چرم را برای مصارف خودروها، تن پوش، پایپوش و اجناس چرم در یک سایت واحد تولید می کند. مور قبل از پیوستن به چرم ریچینا رئیس شرکت دباغی پرایم (Prim) در امریکا بود و از سال ۲۰۰۰ وارد این عرصه اقتصادی شده است.
مور مدرک بازرایابی از دانشگاه می سی سی پی دارد.

۲- گروه چرم ماستروتو – ایتالیا

این گروه متشکل از ۸ دباغی است که ۶ تای آنها در بخش (آرزینیانوَ Arizgnano) ایتالیا،یکی در برزیل و یکی در اندونزی واقع است. این گروه بیش از دو هزار نفر را به کار مشغول کرده و گردش مالی اش در سال ۲۰۰۸ ، ۵۰۰ میلیون یورو است.
تخصص این دباغی ها فرآوری چرم گاو و گوساله برای استفاده های گوناگون است.
مشتریان این گروه بطور عمده برندهای مطرح پاپوش بین المللی و ایتالیایی هستند؛ هرچند مشتریانی در زمینه چرم خودروئی، هواپیمائی و کشتی سازی نیز دارد.
برونو ماستراتنو و سانتنو ماستراتو دو برادرند که پدرشان آریسیکو این گروه چرمسازی را در سال ۱۹۵۸ بنیاد نهاد و هم اکنون بطور مشترک این دباغی ها را اداره می کنند.
یکی از مهم ترین مسائلی که آنها را درزمره برترین های جهان قرار داده است توجه ویژه به پژوهش در نوآوری و فناوری های جدید است و در ۸۰ کشور جهان دفتر فروش یا انبار دارند.

۳- شرکت بین لمللی تاتا – هند

مدیر اجرائی این شرکت فردی به نام کائول است. این شرکت ۴ کارخانه در هندوستان دارد که یکی از این کارخانه ها که در “دواس” واقع است در میان ۳ کارخانه ی برتر جهان در زمینه چرم بزی قرار دارد.
تولید این شرکت سالانه پنج و نیم میلیون فوت مربع و گردش مالی آن ۱۲۵ میلیون دلار است. تعداد کارکنان این شرکت ۱۳۵۰ نفر است و تولید چرم در دباغی های شرکت بین المللی تاتا از پوست گاو، بز، گوسفند و بوفالو صورت می پذیرد.
آقای کائول پس از اینکه مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته ی فناوری چرم دریافت کرد؛ در سال ۱۹۷۵ به شرکتیبین المللی تا تا پیوست. در سال ۱۹۹۳ این شرکت برترین شرکت تولید چرم در آسیا لقب گرفت و گواهی های ISO 9000 و ISO 84000 را دریافت کرد.

۴- گروه صنایع شافی – پاکستان

این گروه ۵ دباغی و ۳ سایت تولید محصول نهایی دارد و در کراچی پاکستان واقع است. این دباعی پوست بز و بزغاله را برای مصرف نهایی در صنعت کفش آماده می کنند و چرم گوسفند را برای لباس و دستکش.
این گروه دباغی حدود ۲۸۰۰ نفر را به کار مشغول کرده و گردش مالی سالانه آن ۱۰۰ میلیون دلار است و ۸۰ درصد محصولات صادر می شود.
گروه صنایع شافی ۵۰۰۰ قطعه تن پوش و ۱۰۰٫۰۰۰ جفت کفش را با استفاده از چرم های انحصاری خود تولید می کند. مدیر و مال کاین گروه محمد نسیم شافی است که علاوه بر تجارت به رفاه اجتماعی و امور خیریه نیز علاقه دارد.

بررسی موضوع کارآموزی برای مهندس چرم سازی

بررسی موضوع کارآموزی برای مهندس چرم سازی

یکی از مهارت هایی که یک مهندس چرم سازی باید دارا باشد این است که توانایی ارزیابی
استاندارد کار مورد نیاز ماشین آلات خاص این صنعت را داشته بایشد این مسئله
برای مهندس کارآموزی در سایر صنایع چندان لازم نیست

ﭼﻪ ﭼﻴﺰ ﺧﺎﺻﻰ در ﻣﻮرد کارآموزی مهندس چرم سازی وﺟﻮد دارد؟ اﮔﺮ اﻳﻦ ﭘﺮﺳﺶ را از دﺳﺖ اﻧﺪ ﻛﺎران ﭼﺮم ﺳﺎزی ﺑﭙﺮﺳﻴﺪ، اﺣﺘﻤﺎﻻً ﭘﺎﺳﺦ ﻫﺎی ﻣﺘﻔﺎوﺗﻰ درﻳﺎﻓﺖ ﺧﻮاﻫﻴﺪ ﻛﺮد. ﺑﺮﺧﻰ ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﺑﮕﻮﻳﻨﺪ ﻛﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﺗﻜﻨﺴﻴﻦ ﻫﺎی ﻣﺎﻫﺮی ﻛﻪ در ﭼﺮم ﺳﺎزی ﻫﺎ ﻛﺎر ﺧﻮاﻫﻨﺪ ﻛﺮد، آنهاﻳﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﻧﺘﻮاﻧﺴﺘﻪ اﻧﺪ ﺻﻨﻌﺖ ﺗﻤﻴﺰﺗﺮ و ﻣﺜﻤﺮﺛﻤﺮتری ﭘﻴﺪا ﻛﻨﻨﺪ، ﺑﺮﺧﻰﺧﻮاﻫﻨﺪﮔﻔﺖ ﻛﻪ ﺗﻨﻬﺎ اﻓﺮاد ﺑﻰ ﺗﻔﺎوت و ﻟﺠﻮج ﻣﻰ ﺗﻮاﻧﻨﺪ در اﻳﻦ ﺻﻨﻌﺖ دوام ﺑﻴﺎورﻧﺪ.
ﺑﺮﺧﻰ ﻧﻴﺰ ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﺑﺮ اﻳﻦ ﻋﻘﻴﺪه ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻛﻪ مهندس چرم سازی در واﻗﻊ از ﺻﻨﺎﻳﻊ ﻓﺮاﻳﻨﺪی دﻳﮕﺮ ﭼﻨﺪان ﻣﺘﻔﺎوت ﻧﻴﺴﺖ.

ﻫﺮ ﻛﺴﻰ ﺑﻨﺎ ﺑﺮ ﻧﻈﺮات ﺧﻮد ﺑﻪ ﭘﺮﺳﺶ ﺷﻤﺎ ﭘﺎﺳﺦ ﺧﻮاﻫﺪ داد، اﻣﺎ ﺑﺎ ﮔﺬراﻧﺪن دﻫﻬﺎ ﺳﺎل از ﻋﻤﺮ ﺧﻮد در  ﺑﺨﺶ ﺗﻌﻤﻴﺮ و ﻧﮕﻬﺪاری ﭼﺮم ﺳﺎزی اروﭘﺎﻳﻰ، ﻋﻘﻴﺪه ﻣﻦ اﻳﻦ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻳﻚ ﻣﻬﻨﺪس  ﺧﻮب ﭼﺮم ﺳﺎزی ﺑﻪ ﺗﺮﻛﻴﺒﻰ از ﺳﻪ وﻳﮋﮔﻰ اﺳﺎﺳﻰ ﻧﻴﺎز دارد, اول ﮔﺬراﻧﺪن ﻃﻴﻒ ﮔﺴﺘﺮده ای از کارآموزی آﻣﻮزش ﻫﺎی ﻓﻨﻰ، دوم ﺗﻮاﻧﺎﻳﻰ ﻧﮕﻬﺪاری و ﺣﻔﻆ اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی ﻣﻬﻨﺪﺳﻰ در ﺷﺮاﻳﻂ ﻛﺎری ﺳﺨﺖ ﺳﻮم ﻓﻬم و درک درﺳﺖ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﭼﺮم، اﮔﺮ ﻳﻜﻰ از اﻳﻦ وﻳﮋﮔﻰ ﻫﺎ وﺟﻮد ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ، آن ﻓﺮد ﻫﺮﮔﺰ ﻧﻤﻰ ﺗﻮاﻧﺪ آن ﻛﺎراﻳﻰ ﻻزم داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ.
در ﺿﻤﻦ، ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ راه ﺑﺮای رﺳﻴﺪن ﺑﻪ اﻳﻦ ﺗﺮﻛﻴﺐ ﻣﻄﻠﻮب, کارآموزی و آﻣﻮزش اﻳﻦ ﻣﻬﻨﺪﺳﻴﻦ در ﺧﻮد ﺻﻨﻌﺖ ﭼﺮم ﺳﺎزی اﺳﺖ.

ﭘﺎﻳﺎن یک ﻋﺼﺮ ﺗﺎرﻳﺨﻰ

در ﻛﺸﻮرﻫﺎی ﺗﻮسعه ﻳﺎﻓﺘﻪ، ﭘﻴﺸﻴﻪ کاری ﺑﻴﺸﺘﺮ مردم در ﻣﻬﻨﺪﺳﻰ چرم ﺳﺎزی ﻣﻌﻤﻮﻻً اﻧﺘﻘﺎل از یک ﺻﻨﻌﺖ دﻳﮕﺮ اﺳﺖ. ﺻﻨﺎﻳﻊ ﺳﻨﮕﻴﻦ در ﮔﺬﺷﺘﻪ معمولا ﺑﻪ ﺻﻮرت ﺗﺴﻤﻪ ﻧﻘﺎﻟﻪ ﻣﺎﻧﻨﺪ از کارآموزی ﻣﻬﻨﺪﺳﻰ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻣﻰ ﻛﺮدﻧﺪ ﻛﻪ ﺑﺴﻴﺎر دور از ﻧﻴﺎز ﻫﺎی واﻗﻌی شان ﺑﻮد و آنها ﻛﺴﺎﻧﻰ ﺑﻮدﻧﺪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻧﻴﺮوی ﻛﺎر ارزان ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﻣﻰ ﮔﺮﻓﺘﻨﺪ و اﻏﻠﺐ ﭘﺲ از ﭘﺎﻳﺎن کارآموزی ﺑﻪ ﻛﺎر ﺧﻮد ﺧﺎﺗﻤﻪ ﻣﻰ دادﻧﺪ.

ﺻﻨﺎﻳﻊ ﺑﺰرگ ﻣﻠﻰ ﻣﻌﻤﻮﻻً ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎی کارآموزی ۵ ﺳﺎﻟﻪ ﮔﺴﺘﺮده و ﻋﺎﻟﻰ در زﻣﻴﻨﻪ ﻫﺎی ﺗﺠﺎری ﻣﺨﺘﻠﻒ  اراﻳﻪ ﻣﻰ دﻫﻨﺪ. ﻣﺘﺄﺳﻔﺎﻧﻪ ﭼﻨﻴﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎی کارآموزی ﻧﻤﻰ ﺗﻮاﻧﻨﺪ در ﺣﺮﻛﺘﻰ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺳﻮی ﺧﺼﻮﺻﻰ ﺳﺎزی در ﭘﻴﺶ اﺳﺖ،دوام ﺑﻴﺎورﻧﺪ، ﻫﻤﺎﻧﻄﻮر ﻛﻪ ﺻﻨﺎﻳﻊ ﺳﻨﮕﻴﻦ ﻗﺮارداد ﺑﺴﺘﻪ اﻧﺪ و آنهاﻳﻰ ﻛﻪ در ﻃﻮل این ﻣﺴﻴﺮ آموزش دیده ﺑﻮدﻧﺪ در ﺣﺎل ﺣﺎﺿﺮ در دﻫﻪ ﻫﺎی آﺧﺮ ﻛﺎرﺷﺎن ﻫﺴﺘﻨﺪ. آموزش ﻓﻨﻰ در ﺑﺨﺶ ﻫﺎی ﺻﻨﻌﺘﻰ ﺑﻪ ﺧﺼﻮص ﺟﺰﻳﻰ ﺗﺮ و ﺧﺎص ﺗﺮ ﺷﺪه ئ اﻏﻠﺐ اﻳﻦ آموزش ﺑﻪ داﻧﺸﮕﺎه ﻫﺎ ﻛﺸﻴﺪه ﺷﺪه اﺳﺖ. اﮔﺮ ﻧﻴﻤﻪ ﭘﺮ ﻟﻴﻮان را ﻧﮕﺎه ﻛﻨﻴﻢ، آموزش ﺑﻪ ﺳﻮی ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺗﻜﻨﺴﻴﻦ ﭼﻨﺪ ﻛﺎره و ﻣﺎﻫﺮ ﺣﺮﻛﺖ ﻛﺮده اﺳﺖ، اﻣﺎ ﺟﻨﺒﻪ ﻫﺎی ﻣﻨﻔﻰ ﻧﻴﺰ در اﻳﻦ زﻣﻴﻨﻪ وﺟﻮد دارد.

بررسی موضوع کارآموزی برای مهندس چرم سازی

سه ویژگی اساسی مهندس چرم سازی خوب:
۱-گذراندن طیف گشترده ای از کارآموزی و آموزشهای فنی
۲-توانایی حفظ و نگهداریاستانداردهای مهندسی در شرایط کاری سخت
۳-فهم درست از تولید چرم

ﻓﺸﺎر ﻣﺎﻟﻰ ﺑﺎﻋﺚ ﺷﺪه ﻛﻪ دوره کارآموزی ﺑﻪ ۴ ﻳﺎ ﺣﺘﻰ ۳ ﺳﺎل ﻛﺎﻫﺶ ﭘﻴﺪا ﻛﺮده اﺳﺖ و ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺗﻜﻨﺴﻴﻦ ﻫﺎی ﻣﻬﻨﺪﺳﻰ ﻛﻪ در ۲۰ ﺳﺎل ﮔﺬﺷﺘﻪ آموزش دیده اند، ﺗﻤﺎﻳﻞ داﺷﺘﻪ باشند ﺗﺎ در ﺻﻨﺎﻳﻊ اﺻﻠﻰ ﺧﻮ دﺷﺎن ﻣﺘﺨﺼﺺ ﺑﺎﻗﻰ ﺑﻤﺎﻧﻨﺪ. اﻟﺒﺘﻪ بدون ﻣﻬﺎرت ﻫﺎ ﻣﺤﻮری ﻗﺎﺑﻞ اﻧﺘﻘﺎل ﻛﻤﺘﺮ و ﻛﻤﺘﺮ، ﻧﺘﻴﺠﺘﺎ ﺑﻪ ﺻﻨﻌﺖ ﭼﺮم سازی ﻓﺮﺻﺖ ﻛﻤﺘﺮ و ﻛﻤﺘﺮی برای گرفتن و و استخدام مهندس مناسب از بخشهای دیگر داشته است و اگرچه رکود بخش چرم سازی باید این مشکل را تعدیل کرده باشد, اما از آنجایی که بسیاری از افراد با تجربه به علت تعطیلی مراکز چرم سازی شان وارد بازار کار شدند, این مسئله تنها در مناطقی صدق می کرد که یک دسته از مراکز چرم سازی در آنجا وجود دارد.
بسیار سخت است مردم را به منظور ادامه کار در یک صنعت مجبور به تغییر مکان کرد.

ارباب تمام مکاسب

مهندس  چرم سازی تیاز به مهارت و پایه دانش وسیعی دارد چون مجموعه گسترده ای از ماشین آلات در این صنعت دخیل است.
در قسمت فرایند, دیگ های بخار و شبکه توزیع, سیستمهای پمپاژ گسترده آب و بخش تصفیه فاضلاب قرار دارند که هرکدام از آنها به مهندسین متخصص خود نیاز دارند.
ماشینهای اختصاصی, از بالابان های عظیمی تشکیل شده اند که تغذیه کننده اتوماتیک و سیستم های تخلیه پسمانده دارند که کارشان از طریق تعدادی ماشین ها در درجات مختلف پیچیدگی و و سیستمهای تکمیل چرم که با کامپیوتر کنترل می شوند, انجام می دهند.
مهندس چرم سازی باید این جسارت داشته باشد تا با مشکلات احتمالی در این مجموعه دست و پنجه نرم کند.

در بیشتر کشورهای پیشرفته (البته به جز شهرکهای چرم سازی ایتالیا) بخش فرآوری چرم بسیار کوچکتر از آن است که بتواند خدمات وابسته فنی در دسترس, برای ماشینهای تخصصی مورد استفاده شان داشته باشند و نزدیک ترین تکنسین متخصص معمولا یا در یک کشور دیگر است و یا وقتی به مقصد می رسد که چند روز از زمان موعد گذشته است.

یکی از مهارتهای یک مهندس چرم سازی نیاز دارد که بداند که در دیگر صنایع چندان لازم نیست توانایی ارزیابی استاندارد کار مورد نیاز برای انواع ماشین آلات خاص است.
البته هیچ لزومی ندارد که وصل کردن یاتاقان یک درام چوبی بزرگ به دقت و تولرانس نصب یک ابزار از ماشینی باشد.
همچنین بیهوده است اگر یک ماشین اشپالت را با کمک یک ابزار اولیه و یک چکش تعمیر کرد.
ماشین اشپالت (Spiliter) بر خلاف شرایطی که در آن کار می کند, نیازمند مراقبت زیاد مهندسی است تا درست کار کند.

بسیاری از مهندسین که از بیرون وارد صنعت چرم می شوند, هیچ گاه به این نکته نمی رسند و استانداردهایی را به کار می برند که همیشه می دانستند.
در گذشته این امر باعث گروه بندی متمایز در بخش تعمیر و نگهداری شده و برخی کارگران به کار سنگین و برخی به کارهای دقیق محدود شده اند.

متاسفانه حرکت به سوی دخالت ندادن دست در روند تولید باعث پاره ای از مشکلات شده است در حال حاضر تکنسین چرم سازی باید چند مهارت مختلف را با هم داشته باشد و به قسمتها آگاهی کامل داشته باشد.

شغل نه چندان تمیز

بررسی موضوع کارآموزی برای مهندس چرم سازی

بزرگترین مانع در صنعت چرم استخدام و نگاه داشتن مهندسین ماهر و کارآزموده در شرایط کاری سخت خصوصا در قسمت تر (WetEnd) آن است.
این یک واقعیت عجیب است در حالی که بسیاری مردم حاضرند در محیط و شرایط کثیف و نامطلوب در بخش مهندسی سنگین با رضایت کار کنند, وقتی این کثیفی ریشه حیوانی داشته باشد, نمی توانند کار کنند.
حتی مدرنیزه ترین چرم سازی ها در وهله اول با چربی, خون, مو و مواد شیمیایی مورد نیاز برای پاک سازی پوست ها کنار بیایند و کار کنند.
نکنسین در برخی قسمتها ناچار است در شرایطی بد بو و مرطوب کار کند.

آموزش داخلی و کارآموزی مهندسین می تواند تا حدودی این مشکل را حل کند.
یک جوانی که مستقیما از مدرسه به چرم سازی آماده است, هیچ فرصتی برای مقایسه شرایط با دیگر بخشهای صنعتی را نداشته و بنابر این بیشتر برای پذیرفتن شرایط نامطلوب محیط کار آمادگی دارد.
آن دسته از کارخانجاتی که مبادرت به اجرای برنامه های آموزش داخلی و کارآموزی برای مهندسین خود کرده اند, معمولا حمایت بیشتری از سوی دانشکده ها دریافت می کنند, همانطور که در حال حاضر بیشتر کشورهای توسعه یافته مشکل خود را در بخش آموزش فنی پیدا کرده اند.
کمک مالی برای رفع هزینه آموزش می تواند از طریق اسپانسرهای کارخانه تامین شود و برای آن دسته از چرم سازانی که خودشان به دنبال برند هستند, مانند تولیدکنندگان درجه یک با ارزشی های سنتی, بازده خوب و قابل توجهی در انتظارشان است.

آموزش جوانان در وهله اول نیاز به گذراندن زمان قابل توجهی در آموزش فشرده آکادمیک است اما می تواند و باید در خلال کار در چرم سازی صورت بگیرد.
فایده ای ندارد فردی را به مدت یک سال آموزش داد و بعد دریافت که او نمی تواند بدون احساس تهوع در واحد تصفیه فاضلاب کار کند.
چند هفته آشنایی با محیط چرم سازی قبل از شروع آموزش آکادمیک کاملا ضروری است.

قدرت همکاری

سر آخر, اجازه دهید به یک جنبه از آموزش تکنسین مهندس چرم سازی بپردازیم که اغلب نادبده گرفته می شود.
من معتقدم که لازن است تا تکنسین های مهندسی چرم سازی در حرفه تولید چرم, آموزش و کارآموزی رسمی درستی دریافت کنند.
همچنین گاهی پیش می آید که یک تکنسین چرم کاملا می داند که چه کاری باید با چرم بشود اما نمی داند که ماشین چگونه کار می کند, اما تضور درستی از چیزی که باید بدست بیاید, ندارد.

حل مشکل در چنین شرایطی نیازمند همکاری است, اما این دو نفر به دو زبان مختلف تکلم می کنند.
هرگونه برنامه آموزش و کارآموزی برای مهندس چرم سازی باید در ابتدا با چگونگی تولید جرم آغاز بشود به طور طبیعی این مسئله نیازمند یک متخصص مدارس چرم است که البته آموزش از راه دور نیز ممکن است.

هرچه کارآموز درک بهتر و بیشتری از مراحل تولید چرم داشته باشد, موفقیت کمپانی بالاتر است و در نتیجه ارزش کارآموزان پس از اتمام دوره نزد کمپانی بالاتر می رود.
در حال حاضر آموزش مهندسی موانع گذشته میان مردان الکتریکی و مکانیکی را پشت سر گذاشته, اما مانع میان تکنسین های چرم و مهندسین چرم سازی هنوز به قدرت خود باقی است.
کسی چه می داند شاید زمان برداشتن این مانع هم فرارسیده است؟

هرچه کارآموز درک بهتر و بیشتری از مراحل
تولید چرم داشته باشد, موفقیت کمپانی بالاتر است
و در نتیجه ارزش کارآموزان پس از اتمام دوره نزد
کمپانی بالاتر می رود.

کسری حسن زاده دلیر
صنایع چرم دلیر

راز بقا در صنعت چرم

راز بقا در صنعت چرم

صنعت چرم و راز بقا آن - دباغی و ساخت در صنعت جرم ایران - صنایع چرم دلیر
تا همین چندی پیش در صنعت چرم اگر یک دباغی همه کارهایش را خودش انجام میداد و روی همه امور کنترل خوبی داشت یک دباغی خوب قلمداد میشد.

اما زمانه عوض شده و این کارها دیگر در صنعت چرم کافی نیست. برای بهبود در کارها، اعم از امور اجتماعی، زیست محیطی و هر حوزه دیگری که به چرخه تولید چرم مربوط میشود، دباغها باید درک درستی از هر مرحله از کارشان داشته باشند؛ مثلا از مواد خام اساسی گرفته تا فرصتهای بازیافت را باید به درستی بشناسند.

چرا وضع فرق کرده است؟ دباغ ها چه فاکتورهای جدیدی را باید مد نظر قرار دهند؟ و دبا غهایی که تغییرات جدید را میپذیرند چه فرصتهایی در صنعت چرم پیش رو دارند؟

چرا تغییرات به وجود آمده اند؟

تغییراتی که امروزه در صنعت چرم میبینیم طی ۵۰ سال اخیر حاصل شده است. بدون تردید انقلاب صنعتی منجر به تحولات عظیمی در زندگی بشر طی قرون اخیر شده است اما زمان زیادی نیز لازم بود تا تاثیرات منفی آن شناخته شود.

در ۵۰ سال گذشته آگاهی افراد بیشتر و منجر به کاهش آلودگی هوا و مواد آلاینده و مضر شده است. این آگاهی در یک دهه گذشته نمود بارزی داشته است و همه به این باور رسید هایم که امکان دارد زیانهایی که ما وارد میکنیم نسلهای آینده را هم تحت تاثیر قرار داده و استانداردهای زندگی آنها را هم کاهش دهد.

برخی حتی در سطوح بالای مدیریتی این تاثیرات مخرب را انکار میکنند اما آنان افرادی هستند که روز به روز منزویتر میشوند. با توجه به بالا رفتن آگاهیهای عمومی و فعالیتهای انجمنهای مردم نهاد و حجم زیاد اطلاعاتی که در رسانه های اجتماعی منتشر میشود این تاثیرات مخرب به دغدغه مصرف کنندگان هم تبدیل شده است.

بیشتر برندهایی که با دباغها در ارتباط هستند نیاز دارند که در زمینه های اجتماعی و زیست محیطی برندهایی فعال و سازگار با دغدغه های مردم شناخته شوند.

دباغهایی که همگام با پیشرفتهای اجتماعی و زیست محیطی حرکت میکنند از چشم اندازهای تجاری خوبی برخوردار هستند. البته نگرانی هایی درباره بالا رفتن هزینه ها وجود دارد اما واقعیت این است که بسیاری از این تغییرات ضروری باعث صرفه جویی در هزینه ها نیز میشود و مصرف کنندگان آگاه هم آمادگی بیشتری برای پرداخت پول بیشتر و خرید محصولات بهتر دارند.

هر کسی به این گفته شک دارد بهتر است نگاهی به آنچه که غذای ارگانیک نامیده می شود بیندازد. غذای ارگانیک در سراسر جهان توسعه یافته جایگزین را هها و محصولات ارزانتر شده است.

حوزه های پیشرفت در چرخه تولید چرم

یکی از دغدغه های بسیاری از برندها تامین منابع مواد خام است. برندها می خواهند بدانند آیا پوست های خام یکه از منابع مختلف به دست آورده اند با استاندارهای زیست محیطی و حقوق حیوانات مطابقت دارد؟

در این زمینه پیشرفت های زیادی حاصل شده است. اطلاعات ضروری در اختیار دبا غها قرار می گیرد و سیستم هایی برای انتقال اطلاعات از دباغی ها به برندها و مصرف کنندگان ایجاد شده است. در بعضی زمینه های این اطلاعات کشتارگاه ها را هم در بر می گیرد اما لازم است که مزارع و دامداری ها را نیز شامل شود.

نگرانی ها بابت مواد خام فقط به پوست مربوط نمی شود بلکه این دغدغه ها در مورد مواد شیمیایی، آب و انرژی هم وجود دارد. یکی از مسائل این است که تولیدکنندگان شیمیایی نمی خواهند فرایند و تمام مواد تشکیل دهنده محصولات خود را فاش کنند.

آنها این موارد را جزو حقوق مالکیت محسوب می کنند. شاید راه حل این مشکل این باشد که نهاد مستقل متولی صدور مجوز شوند و تایید کنند یک شرکت های شیمیایی استانداردهای لازم را رعایت کرده اند.

در مورد آب و انرژی هم باید کاملا روشن باشد که دباغی ها آنها را از چه منابعی تامین می کنند. شاید در کشورهای در حال توسعه این موضوع دشوار باشد.

برای نمونه، تاثیر دباغی ها بر منابع آبی هنوز مشخص نیست و اطلاعاتی درباره آنها جمع آوری نشده است.

یکی از موضوعات مورد بحث در پایداری منابع، دسترسی منطقه ای است. صنعت چرم بیش از گذشته جهانی شده است اما قطعا برخی برندها فرصت هایی دارند تا به منابع منطقه ای رجوع کنند.

در عین حال، باید فرصت هایی خلق کرد تا تاثیرات و موانع حمل و نقل کاهش پیدا کند و کشورهای منبع یا تامین کننده خود را با استانداردهای زیست محیطی کشورها یا برندهای مقصد هماهنگ کنند.

اینجا هدف این نیست که عملکرد دباغی ها بررسی شود بلکه هدف بررسی فاکتورهایی است که خارج از کنترل آنها قرار دارد.

با این حال یک فاکتور در داخل دباغی ها هست که باید به آن پرداخت. در گذشته اهمیتی نداشت که سرنوشت یک تکه چرم چه خواهد شد و سر از کجا درخواهد آورد.

اما امروز سرنوشت آن از ابتدا تا آنها اهمیت پیدا کرده است. به عبارت دیگر، تمام مواد به کار رفته در کفش، مبل و چیزهای دیگر پس از پایان عمرشان نباید به زباله دان سپرده شود بلکه باید به عنوان مواد خام برای محصولات دیگر بازیافت شده و به کار برود.

اگر چه این روند از اختیار دباغی ها خارج است اما آنها می توانند مواد شیمیایی در تولید چرم را با دقت بیشتری به کار برده تا تاثیر منفی در ماهیت چرم نداشته و بتوان آن را برای محصولات دیگر بازیافت کرد.

بسیاری از دباغ یها با برندها همکاری می کنند تا چرم مناسبی به منظور بازیافت و استفاده در محصولات دیگر تولید کنند.

فاکتور مهم دیگر استفاده دباغی ها از فناوری های موجود برای تولید چرم های سبک است. این نوع چرم مزیت های زیادی دارد و در ساخت صندلی های هواپیما کاربرد بیشتری دارد.

همچنین هر تولیدکننده خودرو امیدوار است بتواند وسایط نقلیه سبک تری تولید کند. برای چنین تولیدکننده هایی کاهش دهد, حتی یک گرم وزن خودرو اهمیت فراوانی دارد.

همچنین استفاده از چرم سبک در خودرو و هواپیما موجب می شود تا حمل و نقل و ترابری با سوخت کمتری انجام شود و در مصرف سوخت صرفه جویی شود.

برندها در تلاش برای یافتن راه حل ها و محصولات پایدار همچنان به دنبال جایگزین هایی برای چرم هستند.

صنعت چرم باید از این موضوع آگاه باشد و با اقدامات حساب شده عملکردی منطقی داشته باشد. علاوه بر این نیاز است تا با آموزش و قانون گذاری استاندارهای تولید و استفاده از چرم در صنعت چرم سراسر دنیا بهبود پیدا کند و از آن استفاده مناسب و درست بشود.

صنعت چرم و راز بقا آن - دباغی و ساخت در صنعت جرم ایران - صنایع چرم دلیر
فرصت های پایدار

مشتریانی هستند که تمایل دارند بدون توجه به قیمت ها از محصولاتی با دوام و تولید شده با فناوری های روز استفاده کنند. کسان دیگری هستند که هرگز به این رویکرد علاقه نداشته و ندارند.

اما اکثریت بزرگی از مردم در حد وسط این دو گروه قرار دارند. آنان را قبل از آنکه تصمیم به خرید بگیرند باید ترغیب کرد و فواید محصولات را برایشان توضیح داد.

دیگر زمان آن گذشته است که در خفا و به طور پنهانی کار کرد بلکه دباغی ها باید آشکارا نشان دهند که در حال انجام کار درست هستند و خریداران را نیز از فواید کار و محصولاتشان مطلع کنند.

حرکت به سوی آینده ای پربارتر فرصت های بیشتری هم ایجاد می کند اما باید به یاد داشت که مزایا و امتیازات هر محصولی محدودیت هایی نیز دارد.

هنوز بحث بر سر اینکه آیا پوست خام جزو محصولات فرعی صنایع لبنی است ادامه دارد اما فارغ از نتیجه نهایی این مباحثه، استفاده از محصولات طبیعی سازگاری بیشتری با دنیای امروز خواهد داشت.

لذا به هنگام اشاعه استفاده از چرم باید این نکته مهم را به خاطر داشت. بسیاری از برندهای برتر دنیا می خواهند به استفاده از چرم ادامه دهند و حتی بر میزان آن بیفزایند.

بنابراین، نفع صنعت چرم در این است که تا به دباغ ها کمک کند نیازهای امروزی مردم و برندها را تامین کنند.

به منظور رفع نگرانی برندها نظارت های بیشتری بر فعالیت های چرخه تولید چرم صورت می گیرد. به همین دلیل دباغی ها با استانداردهای متناقضی روبه رو می شوند و باید نیازهای متفاوت مشتریان را پاسخ بدهند.

این شاید تهدیدی برای این صنعت چرم باشد. اما فرصت اینجاست که دباغی ها و برندها می توانند در یک همکاری نزدیک به استانداردهایی دست پیدا کنند که برای طیف وسیعی از مشتریان مناسب خواهد بود.

در دهه های اخیر چرم جابجایی گسترده ای را میان کشورهای در حال توسعه یافته و در حال توسعه تجربه کرده است. به طور قطع، استانداردهای جدید منجر به فرایندی می شود که طی آن تولیدکنندگان چرم مجبور می شوند استانداردهای زیست محیطی و اجتماعی را مراعات کنند.

این عرصه جدید دارای تهدیدهایی است که ممکن است برای بعضی دیگر یک فرصت بسیار خوب باشد.

در این میان نیز صنایع چرم دلیر با سابقه ی بیش از نیم قرن تجربه و پیشگام در فن آوری و ارتقاء چرم در صنعت چرم ایران در این راه پیشقدم شده و محصولات جدید خود را در حال اراِئه به بازار فروش می باشد.

رنگ سال ۲۰۱۸ چیست؟

رنگ سال ۲۰۱۸ چیست؟

رنگ سال ۲۰۱۸ عامل مهم برای افراد خوشتیپ و اهل مد می باشد

وب سایت صنایع چرم دلیر هر سال به نقل از سایت پنتون رنگ سال را اعلام می کند

 

سنت رنگ سال، یک قانون نانوشته ویک رسم محبوب است که تمام مردم سراسر دنیا از آن استقبال می کنند و زندگی شان به نحو آگاهانه یا ناآگاهانه تحت شعاع آن قرار می گیرد.

امسال هم طبق معمول با فرارسیدن سال نو میلادی، رنگ سال معرفی شد.

رنگی که کم کم باید منتظر باشیم به پشت ویترین های محصولات چرمی راه یابد و خود را به مبلمان و محصولات دیگر خانگی تحمیل کند.

اما چرایی و چگونگی انتخاب رنگ سال از نکات برجسته و جالب توجهی است که در این گزارش به آن می پردازیم.
رنگ سال ۲۰۱۸ چیست؟رنگ سال چه رنگیست؟ این کیف رو دیدی که رنگ سال ۲۰۱۸ هستش؟ آقا شما میدونید رنگ سال امسال چه رنگیه؟
ببخشید از این لباسه رنگ سال ۲۰۱۸ شو ندارید؟

شما هم حتما با این سوالات مواجه شدید این سوالات و خیلی از سوالات مشابه برای طرفداران مد و شیک پوشان همیشه مطرح بوده است.
هر ساله در ابتدای سال رنگی به عنوان رنگ سوال معرفی می شود و ویترین مغازه ها معمولا براساس همان رنگ دیزاین می شود و شما هم وسایل زیادی رو به همون رنگ می بینید
یا اینکه به دنبال لباس یا هروسیله ای با رنگ سال جدید هستید.

رنگ سال ۲۰۱۸ چیست؟

اما اینکه چه کسی این رنگ ها رو انتخاب میکند و بین همه رواج می دهد شاید برای شما هم جای سوال باشد!

برای جواب به این پرسش باید این مطلب رو بیان کنم که موسسه پنتون در آمریکا هر ساله رنگی را به عنوان رنگ سال انتخاب میکند

که این انتخاب از طریق نظر سنجی های مردمی و از بین رنگ های پیشنهادی موسسه پنتون صورت می گیرد

رنگ سال ۲۰۱۸ – شرکت پنتون بنفش را به عنوان رنگ سال ۲۰۱۸ اعلام کرد. با توجه به قوی بودن این رنگ می توان در طیف های مختلف از آن استفاده کرد.

از این رنگ هم به عنوان رنگ پایه و هم به عنوان یک رنگ مکمل قوی می توان استفاده کرد.

رنگ سال ۲۰۱۸ - صنایع چرم دلیر

شرکت پنتون یا پانتون به معنی همه رنگ ها – شرکتی واقع در شهر کارلستات نیو جرسی می باشد. این شرکت به خاطر تعیین غیر رسمی رنگ هر سال شهرت جهانی پیدا کرده است.
پنتون از سال ۲۰۰۰ تا کنون شروع به تعیین رنگ خاصی به عنوان رنگ سال کرده است.
این شرکت همه ساله با همایشی رنگ سال را انتخاب می کند که به سرعت این رنگ مورد توجه طراحان و صاحبان صنایع پوشاک و مد قرار می گیرد.

این رنگ الزاماً رنگ خیلی پرفروش و جذاب بازار مد نیست بلکه رنگی است برای طراحان در تمامی بخش ها که بیان کننده حالت و نگرشی در بخشی از مردم است.

برای تبدیل حال و هوای موجود در جامعه، تیمی شروع به بررسی کرده تا رنگی را که استفاده صعودی در جامعه داشته و در بیشتر بخش ها ی طراحی قابل استفاده باشد را انتخاب کنند.

 

صنایع چرم دلیر - رنگ سال ۲۰۱۸ چیست؟

رنگ سال 1397 چیست؟

 

نخستین زنجیره ملی صنعت کیف، کفش، چرم

نخستین زنجیره ملی صنعت کیف، کفش، چرم

نخستین زنجیره ملی صنعت کیف، کفش، چرم – صنعت کفش ایران به عنوان یکی از صنایع موفق در دهه‌های گذشته
با امکان اشتغالزایی و ارزآوری چشمگیر همواره مورد توجه سیاستگذران بوده است.
جایزه ملی زنجیره ملی صنعت کفش با ایجاد پویایی و رقابت در بین بنگاه‌‌ها
توانایی ایجاد نقشه‌راهی برای توسعه و رشد مجدد صنعت را دارا می‌باشد.

جایزه ملی صنعت کفش برای اولین بار در ایران و با توجه به ساختار و ویژگی‌های خاص آن طراحی گردید
تا بتواند بستری برای تغییر و تحولات راهبردی و هوشمندانه در صنعت بوجود آورد.
در این راستا دستاوردهای کلیدی جایزه به شرح ذیل می‌باشد:

از آنجاییکه ساختار صنعت کفش ایران به گونه‌ای است که از بنگاه‌های خرد، کوچک، متوسط و بزرگ تشکیل شده است
لذا فرم‌ها و فرایند ارزیابی هر کدام متفاوت می‌باشد.
متقاضیان محترم شرکت کننده در نخستین زنجیره ملی صنعت کیف، کفش، چرم
می‌بایست از طریق تماس با دبیرخانه جایزه ملی صنعت کفش و راهنمایی کارشناسان فرم‌های اولیه را دریافت
و طبق فرایند ذیل به تکمیل فرم‌های خودارزیابی و سایر مراحل اقدام نمایند.

 

صنایع چرم دلیر نیز یکی از حمایت کننده های نخستین زنجیره ملی صنعت کیف، کفش، چرم می باشد.
با تلاش‌های مستمر و حمایت تشکل‌های عضو ستاد برگزاری جایزه ملی
به عنوان مجری برگزاری کننده نخستین همایش ملی زنجیره صنعت کیف، کفش، چرم
موفق به اخذ مجوز مربوطه از مرکز همایش‌های مدیریت دولتی گشت.

تلفن تماس دبیرخانه: ۲۲۸۸۰۱۷۴-۰۲۱

گزارش برگزاری دومین نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران

گزارش نمایشگاه, دومین نمایشگاه توانمندیهای صادراتی جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه شهر آفتاب برگزار شد.

این نمایشگاه ۹ تا ۱۲ آبان ماه با حضور تولیدکننده گان مشتاق صادرات و همچنین شرکتهای بازرگانی تنها در دو سالن شهر آفتاب برگزار گردید.

به گزارش باشگاه چرمپوشان ایران ،نمایشگاه شهر آفتاب هنوز از زیرساختهای لازم برای چنین نمایشگاهی که از کشورهای خارجه بازدید کننده دارد بهرمند نیست و بهتر بود در دو سالن نمایشگاه بین المللی برگزار می شد تا هم بازدید کننده ها و هم غرفه داران به اهداف خود از شرکت در آن می رسیدند.

گرچه این دومین دوره از این نمایشگاه است ولی از نام بلند بالای آن و همچنین مکان وسیعی که برای آندر نظر گرفته اند، توقع بر این بود که در سطح گسترده تری برگزار می شد.

البته این نمایشگاه برای علاقه مندان این حوزه خالی از لطف نیست و می توان از این موقعیت برای شروع همکاری های صادراتی استفاده کرد چرا که همه ی تولیدکننده های صنعتی ، غذایی، صنایع دستی و زینتی ، ساختمانی، دارویی و … در آنجا شرکت کرده اند.

امید است برگزاری هرچه بهتر این چنین برنامه هایی توانمندیهای صادرات و درآمد ناخالص ملی افزایش یابد.

در انتها گزارش تصویری اختصاصی ما را مشاهده کنید: