بازسازی صنعت چرم سبک

بازسازی صنعت چرم سبک

بازسازی صنعت چرم سبک، ضرورتی اجتناب ناپذیر

در نوشته های های گذشته، چشم انداز صنعت چرم در سال 99 به اجمال با توجه به وضعیت تحریم های مخرب و وضعیت خاص کشور دذ وضعیت کرونا بیان شد و اشاره شد که شش اقدام محوری لازمه بقا و تداوم کار این بخش از صنعت خواهد بود.

گرچه در عمل اتفاقات روز سیاسی تاثیر و سایه خود بر روند امور اقتصادی کشور را دارند و البته در این موقعیت خاص کرونا مدیریت تصمیمات مقطعی، امور پیچیده بازرگانی و اقتصادی را پیش می برد اما روند کلی حاکی از عبور از بحران تحریم با هزینه های خاص خود دارد.

اختصاص ارز برای واردات مواد اولیه، کنترل نوسانات ارزی و کمک به بازسازی صنعت چرم سبک سه مورد از شش اقدام دذ مطالب پیش بودند که هرچند ناقص در حال اجراست و حرکت های ملموسی را نشان داد. اکنون واردات مواد شیمیائی هرچند با مشکلات و ثبات نسبی در بازار ارز فضا را کمی آرام کرده و بودجه کمی بعد از سالها پیگیری برای نوسازی این صنعت در نظر گرفته شده است.

اکنون بحث بر سر این بودجه ناچیزی است که با تلاش قابل تقدیر مدیر کل محترم دفتر نساجی و پوشاک وزارت صمت خانم مهندس محرابی و کارشناسان مربوطه از محل بخشی از عواید حاصل از عوارض صادرات مواد اولیه صنعت چرم سبک اختصاص یافته است.

واقعیت امر این است که صنعت چرم سبک پس از تعطیلی کارخانجات بزرگی نظیر چرم معان، چرمینه شیراز، چرم رودبار، پوست و چرم خراسان، پوست و چرم لرستان و خزر خز کلا فراموش شد و بالاجبار صدور ماده اولیه آن بویژه سالامبور رونق پیدا کرد.

به جز چند حرکت ملی در تاسیس واحد تولیدی تبدیل این پوست ارزشمند به کراست و چرم و حتی محصول نهایی در دهه ۷۰ ، دیگر کسی به سراغ این کار با ارزش افزوده بالا ولی پر دردسر نرفت، دلیلش هم واضح است چونکه صادرات مواد اولیه راحت تر و برگشت مالی سریعتری دارد.

ظرفیت کارخانجات بزرگ فوق بالغ بر ۶ میلیون جلد پوست سبک در سال بود که قادر بود حدود ۴۰ درصد از پوست های سبک استحصال شده را فرآوری و تبدیل به چرم تکمیل شده کند. این کارخانجات که در دهه 50 با هزینه زیاد و با بهره بردن از سرمایه گذاران خارجی و ماشین آلات مدرن روز احداث و راه اندازی شده و بخشی از آنها حتی تا اواسط دهه ۷۰ نیز فعال بودند یک هدف اصلی را دنبال می کرد و آن تقویت بنیه تولید داخلی و مصرف پوست مرغوب گوسفندی داخلی بود و على الأصول باید بعد از انقلاب گسترش پیدا می کرد اما متاسفانه بدلایل مختلف از جمله مدیریت ناکارآمد دولتی همه آنها به تعطیلی کشانده شدند.

اعداد و ارقام زیاد و متفاوتی از ارزش افزوده انها محاسبه و بیان می شود اما قدر مسلم اینست که علاوه بر ارزش افزوده بسیار بالا و قابل توجه اشتغال زایی زیادی نیز در آن مستتر بود. اگر چه ماشین آلات کارخانجات فوق وارد چرخه کارخانجات و کارگاه های کوچک شدند اما حاصل آن منجر به تولید چرم سبک نشد.

مقصود از بیان مطالب فوق نشان دادن اهمیت صنعت چرم سبک در اقتصاد و اشتغال کشور است و اکنون که وزارت صمت که متولی صنعت کشور است به این باور رسیده و این اراده را پیدا کرده که صنعت چرم سبک را احیا کند باید این حرکت مفید و با ارزش را با اختصاص بودجه متناسب و کلان برای بازسازی و نوسازی واحدهای موجود و حتی احداث طرح های تولید چرم سبک و محصول نهایی در سالهای آتی ادامه دهد.

یادآوری این نکته ضروری است که با توجه کاهش شدید ارزش پول ملی، ارقامی مانند ۲۰۰ میلیارد ریال که امسال برای خرید ماشین و تجهیزات و براساس ردیف بودجه متفرقه ۳۹ – ۵۳۰۰۰۰ سال ۹۷ کشور مبنی بر کمک به نوسازی و تکمیل زنجیره ارزش در راستای جلوگیری از خام فروشی، موضوع ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء مالی کشور و در قالب تسهیلات یارانه دار در نظر گرفته شده بسیار ناچیز است، اما جذب این رقم نیز باید در اولویت قرار گیرد.

مساعدت و همکاری وزارت صمت برای تسهیل اختصاص این رقم جزیی در کمترین زمان ممکن بسیار کارساز خواهد بود و امیدواریم این امر در سال آتی با رقم در خور صنعت چرم تداوم پیدا کند. در غیر اینصورت هیچگونه خروجی مفیدی به بار نخواهد آورد. در مقابل صنعتگران نیز که سودای فعالیت صنعتی و ملی در سر دارند و البته ایجاد منافع مالی، باید از این حرکت استقبال و مطالبات و دغدغه های گسترش و توسعه کارخانه های خود را به منظور ایجاد ارزش افزوده بیشتر از وزارتخانه پیگیری کنند.

حسن نصیریان – م دیر مسئول مجله صنعت چرم

انجمن صنایع چرم ایران

گزارش شناخت پوست و چرم سبک

مقدار تولید چرم سبک از گوسفند و بز در جهان از ۴۶۸۵ میلیون فوت مربع در سال ۲۰۰۱ با ۱۱٫۳ درصد

افزایش به ۵۲۱۷ میلیون فوت مربع در سال ۲۰۱۰ رسیده بود که به طور متوسط از رشد سالانه حدود ۱٫۲ درصد

برخوردار بوده است. در این مدت تولید چرم سبک با نوسان زیادی رو به رو بوده و پس از رشدی که تا سال

۲۰۰۶ داشته، از آن سال به بعد روند نزولی طی نموده است.

برای خواندن کامل گزارش بر روی لینک زیر کلیک کنید

چرم های مربع شکل

چرم های مربع شکل

چرم های مربع شکل

از نظر سازندگان کفش همواره استفاده از چرم طبیعی با مواد  مصنوعی تفاوت های بسیار زیادی داشته است. چرم از پوست حیوانات ساخته و محصول جانبی صنعت گوشت محسوب می شود، ضمن آنکه چرم یک منبع تجدید پذیر در طبیعت نیز محسوب می شود.

اگر پوست ها تبدیل به چرم نشوند، باید دفن شوند و موارد استفاده از آنها بسیار محدود است.

از سوی دیگر مواد مصنوعی بر پایه نفت بوده و محصول صنایع شیمیایی و ساخته دست بشر هستند. این صنایع از سوخت های فسیلی استفاده می کنند که قطعا جزو منابع تجدیدپذیر نیستند. همچنین بر خلاف ادعای تولید کنندگان چرم مصنوعی مبنی بر آنکه این محصولات مشابه چرم طبیعی است، باید اذعان کرد این محصولات کاملا با چرم متفاوت هستند.

از سوی دیگر علاقه مندان محیط زیست با مساله ای غامض روبه رو هستند، آیا باید کفش های ساخته شده از چرم را بخرند که در عین حال که یک ماده طبیعی است اما لازمه آن کشتار حیوانات است و کنار آمدن با این مساله برای این افراد کار آسانی نیست یا باید از کفش های ساخته شده از مواد پلاستیکی مصنوعی استفاده کنند که منابع آنها مواد خام و منابع انرژی ارزشمند غیر تجدیدپذیر است.

برای حل این مشکل باید به فکر منبع جدیدی بود که در عین آنکه مشابه چرم است اما منشأ أن نه مزرعه بلکه آزمایشگاه است.

چرم طبیعی

به ساده ترین حالت می توان گفت پوست حیوانات از زنجیره کلاژن، آب، کراتین و انواع پروتئین ساخته شده است. مقاومت پوست ناشی از ساختار الیاف کلاژنی است که توسط مولکول های آزاد آب روی هم می لغزند تا انعطاف پذیری لازم برای حرکت آزادانه حیوان فراهم شود.

علاوه بر آن پیوندهای آب بخشی از ساختار پروتئینی را تشکیل می دهند. اگر این پیوندها با خشک کردن زیاد پوست از بین بروند، به دلیل ایجاد پیوندهای عرضی زنجیره کلاژنی، پوست شروع به سخت شدن می کند.

دباغی شامل جایگزین کردن این پیوندهای آبی با عوامل دباغی برای ایجاد انعطاف پذیری لازم و حفظ کیفیت های فیزیکی و در عین حال محافظت پوست است. در طی دباغی مواد ناخواسته حذف شده و با موادی جایگزین می شود که از ایجاد پیوند بین رنجیره کلاژن جلوگیری کند و ساختار چرم نرم و انعطاف پذیر باقی بماند.

تولید زیستی

شرکت Modern Meadow که در سال ۲۰۱۱ کار خود را شروع کرده است، در ماه اکتبر ماده ای را به عنوان «مواد چرمی با تولید زیستی» که Zoa نامیده می شود، عرضه کرده  است که یک ماده انقلابی جایگزین چرم طبیعی محسوب می شود.

آنها مدعی هستند مدل اولیه مواد با سرمایه بیش از ۵۰ میلیون دلار با موفقیت ساخته شده و امکان ایجاد یک آزمایشگاه جدید و بزرگتر با افزایش ۶۰ کارمند برای تولید فراهم شده است.

دستکاری DNA هسته مرکزی فرآیندی است که Modern Meadow برای تولید Zoa انجام داده است.

DNA مولکولی است که با ساختار خود عملکرد یک ارگانیزم را کنترل می کند (همان گونه که کدهای نرم افزاری تعیین می کند که یک برنامه کامپیوتری چگونه کار کند).

شرکت Modern Meadow یک زوج DNA را می برد و با یک زوج جدید DNA جایگزین می کند. توالی داده ها، اطلاعات در دسترس برای ساخت یک ارگانیزم را تعیین می کند (مشابه روشی که در آن حروف الفبا با نظم خاصی کنار هم قرار می گیرند تا کلمه و جمله به وجود آید).

این DNA می تواند اصلاح شود و کلاژنهای مورد نظر را به مقدار مورد نیاز تولید کند. اما DNA اولیه از کجا می آید؟

تا دو سال پیش Modern Meadow از بافت های مهندسی شده برای تولید کلاژن در مقیاس آزمایشگاهی استفاده می کرد ولی امروزه از یک فرآیند تولید زیستی اختصاصی استفاده می کند که قادر است کلاژن های غیر حیوانی نو ترکیب تولید کند که ادعا می شود می تواند رقیب کلاژن های موجود در بازار باشد.

در این تکنولوژی از آخرین نسخه ابزارهای ویرایش DNA برای مهندسی کلاژن های تخصصی استفاده میشود تا سلول های مخمری ایجاد شود. این سلول ها برای تولید کلاژن های مورد نظر و به مقدار مورد نیاز بهینه می شوند.

DNA جدید درون سلول ها گذاشته و تکثیر می شود. سلول پایه و اساس ساخت بلوکهای موجودات زنده هستند و این سلول ها با مواد مغذی تغذیه می شوند و این مواد مغذی تبدیل به انرژی می شود و به سرعت سلول ها تکثیر شده و از دهها سلول به بیلیونها سلول تبدیل می شود.

این سلولها کلاژن و سایر پروتئین های ضروری برای تولید چرم را به وجود می آورند. گروههای کلاژن با یکدیگر مولکول کلاژن مارپیچی سه گانه تشکیل می دهند. سپس ساختار مارپیچی سه گانه کلاژن شبکه ای از الیاف نانو به وجود می آورند که با یکدیگر پیوسته و دسته های الیاف را تشکیل می دهند و در نهایت دسته های الیاف با یکدیگر ساختار ماده اصلی را خلق می کنند.

روی این ساختارهای پروتئینی فرآیندهای دیگری صورت می گیرد تا محصول نهایی که به ساده ترین شکل دباغی و تکمیل شده است، به وجود آید. از آنجا که این ماده از حیوانی گرفته نشده است، بنابراین نیازی به عملیات آهک دهی به منظور حذف مو، لشزنی برای جدا کردن بافتهای ناخواسته، آهک زدایی، چربی گیری و تهیه اشبالت وجود ندارد، چرا که این مواد یکنواخت و کاملا مسطح هستند.

پیشرفت های عملی

در این مقاله به طور ساده یک فرآیند پیچیده بررسی شده است.  با توجه به پیشرفت های عملی مشهود در این زمینه به نظر می رسد جزئیات زیادی وجود دارد که شرکت ترجیح میدهد آنها را علنی نکند. این مواد به صورت صفحات کاملا یکنواخت با سایزهای منظم تولید می شوند که قابل رقابت با چرم طبیعی هستند چرا که چرم از یک پوست به پوست دیگر متفاوت است.

مزیت دیگر این مواد آن است که روی آنها اثر کارد، سیم خاردار و علائم رشد وجود ندارد، بنابراین می توانند مانند سایر مواد پلاستیکی مصنوعی به راحتی برش زده شده و دور ریز کمتری داشته باشند. بنا به گفته رئیس بخش عملیاتی شرکت آقای Dave Williamson فرآیند به گونه ای طراحی شده است که افزایش تولید با امکانات صنعتی موجود آسان باشد.

البته این کار نیاز به سرمایه گذاری مناسب دارد. بنا به گفته وی تولید کلاژن در مقیاس بزرگ و انتقال آن به کارخانه های محلی و چرم سازی ها برای فرآیند نهایی و تکمیل امکان پذیر است. یک ویژگی خاص این مواد آن است که بخشهای مختلف یک صفحه می تواند خواص متفاوتی داشته باشد، به عنوان مثال ظاهر و زیر دست به صورت کنترل شده از یک بخش به بخش دیگر تغییر کند.

به صورت تئوری با این روش تولید مواد برای طرح های خاص امکان پذیر است . Dave Wiliamson بیان می کند که از نظر هزینه، مواد جدید قابل رقابت با چرم طبیعی است. وی اضافه می کند که شرکت Modern Meadow در واقع به دنبال جایگزینی کامل برای چرم طبیعی نیست، اما در پی تولید مواد جدیدی است که جایگاه خاص خود را در بازار داشته باشد.

کفش ساخته شده از چنین موادی می تواند مورد علاقه وگان ها، گیاه خوران و آنهایی که مخالف کشتار حیوانات هستند، باشد. همچنین می تواند از سوی تولیدکنندگان کفش با آرزوی طنازانه که «ای کاش می توانستیم گاوهای مربع شکل داشته باشیم» مورد توجه قرار گیرد.

هدف صنایع چرم دلیر جلب رضایت تمام اقشار جامعه از جمله وگان ها می باشد و سعی در بروز رسانی مواد و محصولات هر چه بیشتر خود دارد.

نویسنده: مریم سمسارها
معاون پژوهشکده شیمی و پتروشیمی پژوهشگاه استاندارد

دنیای در حال تغییر چرم

دنیای در حال تغییر چرم

 تغییرات چرم

در گذشته اغلب گفته می شد که برای چرم ضایعات یا دور ریزی وجود ندارد. این موضوع در گذشته می توانست درست باشد اما آیا در آینده هم همینطور خواهد بود؟

الان زمانی است که باید با چنین مشکلاتی مواجه شد. تا سال ۲۰۱۵ صنعت چرم اعتقاد داشت که همیشه نیاز برای چرم، به تامین مواد  خام کمک خواهد کرد و بنابراین افزایش قیمت تضمین شده خواهد بود. اما چرا این موضوع این روزها تغییر کرده است؟

گسترش ظرفیت دباغی ها و قیمت بالای نفت باعث شد صنعت گوشت با ادغام عمودی به افزایش ارزش افزوده و حاشیه سود بیشتر، فکر کند. هر نوع هشداری در این زمینه بدبینانه، خام و یا هر دو در نظر گرفته می شد. در آن روزها رشد مصرف جهانی کالاهای مصرفی ساخته شده از چرم، رشد بی پایان افزایش قیمت را تضمین می کرد. هر اصلاحی در این روند می توانست یک اشتباه کوتاه مدت باشد و نه یک شکست در روند فعالیت.

اما چگونه عکس آن ثابت شد؟ این عقیده که چرم می تواند با مواد دیگر جایگزین شود،هیچ گاه به طور جدی در نظر گرفته نشد. همواره چرم به عنوان یک ماده تجملی ویژه محسوب می شد. در حالی که در واقع این طور نبود و تنها زمانی که از آن برای ساخت یک کالای تجملی استفاده می شد، این گفته صادق بود.

جدای از آن چرم ماده ای با خواص ویژه بود که برای قرن ها توسط انسان مورد استفاده قرار گرفته بود. تا همین اواخر بیشتر مردم فکر می کردند یک کفش واقعی باید از چرم ساخته شده باشد. این موضوع می توانست در زمانی که جایگزین ها تنها پلاستیک، کرباس، نمد یا لاستیک بودند، درست باشد. از نظر تاریخی قیمت چرم و نیاز به آن در گذشته به طور قابل ملاحظه ای نسبت به حال حاضر کمتر بوده است. عده ای معتقدند در موقعیت فعلی هم چرم در زمان مقتضی خود را با شرایط جدید وفق خواهد داد.

البته احتمال آن وجود دارد. اما تفاوتی که در حال حاضر وجود دارد این است که در گذشته چرخه تجارت بر اساس فاکتور قیمت بود و چرم به عنوان یک ماده مصرفی مورد اختلاف نظر نبود. چرخه ها بر اساس دلایل اقتصادی ونه تغییر در علایق مصرف کنندگان، به جریان می افتادند، اگر قیمت خیلی زیاد بود، تقاضا پایین می آمد. اگر کالا خیلی جاذبه داشت قیمت بالا می رفت. این عرضه و تقاضای ساده، محرک عادی بازار محسوب می گردید.

دوراهی برندها و مارک های شناخته شده

نقطه اوج این چالش در سال ۲۰۱۵ و زمانی بود که قیمت چرم در تمام مدت بالا بود. در این زمان برندها بر سر یک دوراهی قرار گرفته بودند. آن ها به یک رشد مداوم برای تضمین در آمد و پرداخت سود به سهامداران نیاز داشتند. از سوی دیگر نیازمند ایجاد حاشیه رشد سرمایه یا افزایش این حاشیه بودند.

اگر آن ها افزایش قیمت چرم را در آن زمان می پذیرفتند، با افزایش قیمت در خرده فروشی ها با واکنش شدید مصرف کننده مواجه می شدند. در عین حال در این زمان صنایع شیمیایی نیز گام های بلندی در تولید مواد رویه پلاستیکی مصنوعی برداشته بود که نسبت به موادی که در گذشته استفاده می شد، بسیار به چرم شبیه تر بود.

صنعت چرم با ایمان به چرم طبیعی  به عنوان بهترین ماده، نتوانست این موضوع را به حد کافی جدی بگیرد که تا حدودی هم قابل درک است. به علاوه تغییری هم در نوع لباس پوشیدن مردم روی داد که اجازه می داد کفش های غیر چرمی بیشتر به فروش برسند.

چرخه عمر کوتاه ترشد و افزایش قدرت خرید موجب افزایش در فروش شد. پیش بینی های اخیر بر اساس اقتصاد جهانی ادامه این رشد را تأیید می نماید. به همین دلیل افزایش استفاده از مواد پلاستیکی مصنوعی از سال ۲۰۱۷ موجب کاهش تقاضا برای چرم و عدم فروش چرم های بیشتری شد.

فاکتور مؤثر دیگر در تقاضا برای چرم صنعت تولید اتوماتیک است. چرخه هایی با عمر کوتاه تر و انتظار مصرف کننده به دستیابی به هر چیز نو در مدت زمان ۴۸ ساعت و امکان باز پس دادن آن ها در صورت تغییر نظر بدون پرداخت هیچ وجهی، موجب گردید صنعت چرم از این رقابت عقب بماند.

صنعت چرم نمی خواهد این حقیقت را بپذیرد که جهان در حال تغییر است و این موضوع نه فقط شرکت ها را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه کل صنعت را در معرض خطر قرار خواهد داد.

تا جایی که به پایپوش مربوط می شود مدل پوشش در طی سال ها تغییر کرده است و این عقیده که کفش خوب, کفشی است که از چرم ساخته شده باشد، ناگهان از بین رفت. این موضوع ثابت شده است که کفش های ساخته شده از مواد پلاستیکی مصنوعی جدید به اندازه کافی خوب هستند که مصرف کنندگان را بیش از پیش راضی نگه دارند و این که هم برای پوست مضر هستند و هم چرخه عمر آن ها فقط چند ماه است، آزار دهنده نیست چرا که در صورتی که قیمت آن ها مناسبه باشد، آن ها را دور می اندازند و کفش های جدید می خرند.

علیرغم تلاش های سازمان هایی چون PETA برای متقاعد کردن دنیا به توقف مصرف گوشته، با افزایش استانداردهای زندگی، جمعیت بیشتری تمایل به استفاده از گوشت را دارند. اگر پوست حیوانات کشتار شده برای تأمین گوشت، به کفش یا سایر محصولات چرمی تبدیل نشود، آیا به سادگی دور ریخته می شوند؟

زمانی که کفش ظاهر خوبی دارد و قیمتش مناسب است لزوما مهم نیست از چه چیز ساخته شده باشد.

توليد مواد روی یک رول

تولید کنندگان کفش همیشه طرفدار موادی بوده اند که بر روی رول ساخته شده باشند، چرا که در این حالت مواد کاملا یکنواخت و عاری از عیوب می باشد. مشکل چرم در آن است که شکل نایکنواخت دارد و همه قسمت های آن کیفیت یکسان ندارد و همچنین می تواند دارای عیوب و بریدگی باشد.

معهذا در انتخاب بین قیمت های یکسان بیشتر مصرف کنندگان به جز وگان ها هنوز کفش های چرم طبیعی را انتخاب خواهند کرد.

به هر حال علیرغم ادعای بعضی افراد برای آشفته کردن ذهن مصرف کنندگان، هیج ماده جایگزینی برای چرم وجود ندارد.

دو برند عمده کفش، نایک و اکو تصمیم گرفتند از مواد ساخت بشر به همراه چرم استفاده کنند. این دو محصول Flyleather (نایک) و Dyneema (اکو) بودند. نایک می گوید که این مواد به طور عمده از خرده مواد فرایند دباغی ساخته شده است که احتمالا تراشه ها و دور ریز وت بلو است که با کمک بعضی رزین ها به یکدیگر پیوند یافته است. البته این ایده جدیدی نیست و برای سال ها جهت تولید کفی کفش از آن استفاده می شده است.

تبلیغات ادعا می کنند این مواد جدید بهتر از مواد جایگزین قبلی می باشند. اگر خواص این مواد طبق گفته آنان باشد و قیمت هم قابل رقابت باشد، زمان مشخص می کند که آیا این مواد یا مواد مشابه همان چیزی است که خیلی از تولید کنندگان خواهان آن هستند یا خیر.

از آن جا که در تبلیغات به این مواد مثلا چرم گفته می شود موضوع را برای چرمسازان پیچیده می سازد و دانستن آن که آن ها در این مورد چه خواهند کرد، دشوار است. مصرف کنندگان جوان مدرن متأسفانه دوست دارند که به آن چه نایک می گوید اعتماد کنند و نه به گفته های صنعت چرم، البته اگر صنعت چرم چیزی بگوید.

از سوی دیگر اگر نایک و اکو از تراشه های وت بلو استفاده می کنند آن ها باید این تراشه ها را از دباغی ها بخرند. بنابراین دباغی هایی که منابع مورد نیاز آن ها را تأمین می کنند نیز در گسترش این مواد جدید و امکان صدمه زدن به صنعت خود با آن ها شریکند

امروزه چرم یک ماده طبیعی جالب و محصول تکنیک های جدید دباغی است و دارای کیفیت و ثباتی بهتر از قبل می باشد، اما مشکل اصلی در این است که اگر چه تکنولوژی دباغی تغییر کرده است، اما طرز فکر آن ها که در تأمین چرخه مواد خام فعالیت می کنند، تغییر نکرده است. با توجه به آن که چرخه های قدیمی عرضه و تقاضا دیگر اعمال نمی شود، ایده ها و دیدگاه های جدید لازم است تا چرم بتواند این رقابت را از سر بگذراند.

ادعای ناوارد نایک در مورد Flyleather

در سپتامبر ۲۰۱۷ نایک از یک محصول پرده برداشت که آن را یک “ماده فوق العاده جدید نامید. این مواد ساخته شده از دور ریز و تراشه های چرم بودند. این کار زنگ خطر را برای بسیاری در صنعت چرم به صدا در آورد. مشکل در مواد معرفی شده نبود بلکه در ادعای نایک در این مورد بود که این مواد از نظر ظاهر و زیردست مشابه چرم می باشند.

تراشه های چرم از کف دباغی ها جمع می شود و با الیاف و منسوجات مصنوعی ترکیب می شود. سپس این مواد پیش از آن که به صورت رول در آیند، فرآیند تکمیل را طی می کنند. نایک می گوید که حداقل از ۵۰٪ الياف بازیافتی استفاده می کند.

تونی بیگنل (Tony Bignell) معاون بخش نوآوری پایپوش شرکت ادعا می کند که این مواد کاملا مشابه چرم های پیگمنتی با رخ کامل است که پیش از این در کفش های قهرمانی استفاده می شد. علیرغم این ادعا آن چه نایک به وجود آورده است، چرم پیوند داده شده است که تأیید شده از نظر کیفیت و مقاومت بسیار پست تر و ضغیف تر از چرم طبیعی می باشد.

نایک همچنین یک سری ادعای ناوارد در مورد اثرات زیست محیطی این مواد مصنوعی دارد. آن ها اصرار دارند که اثر کربنی این مواد ۸۰٪ کم تر از فرآیند تولید چرم است. مجله World Footwear بلافاصله پس از این ادعا در مورد این عدد سوال کرد و از نایک خواست در خصوص چگونگی دستیابی به این عدد توضیح دهد.

در جواب نایک گفت که این عدد توسط دو شرکت مشاوره ای Oakdene Hollins و Pre Consultants محاسبه شده است و تاکنون نیز اقدامی برای بیان چگونگی محاسبه این ۸۰٪ انجام نداده است.

در سال ۲۰۱۳ کمیسیون اروپایی پروژه ای را برای ایجاد روش تحلیل اثر زیست محیطی محدوده گسترده ای از صنایع از جمله صنایع چرم ارائه کرد. به عنوان بخشی از این پروژه گروه کاری Cattle Model تحقیقی در مورد محاسبه اثر کربن مربوط به چرم را انجام داد.

این گروه نتیجه گرفت که به طور متوسط ٪۸۸ اثر زیست محیطی (اثر کربن) گاوهای شیرده به شیر وارد می شود و تنها ۱۲٪ آن وارد گوشت می شود. بنابر این حیوانی که از چرخه غذا به کشتارگاه وارد می شود تنها ۱۲٪ اثر کربنی با خود همراه دارد. با توجه به آن که در کشتارگاه به طور اجتناب ناپذیری روش های اقتصادی به کار گرفته می شود، تنها ۳۵٪ آن پوست خواهد بود. بنابراین سهم چرم در اثر کربنی مطابق پروژه گروه کاری Cattle Model تقریبا 4/0٪ (چهار دهم درصد) است. این یک موضوع پیچیده ای است اما قطعا مشاورین نایک از آن اطلاع دارند.

Oakdene Holins هیچ مشارکتی در پروژه های چرم نداشته است اما مشاورین PRE در پروژه کمیسیون اروپایی شرکت داشته اند.

فقط می توان فرض کرد که اگر مشاورین PRE چنین روشی را در مورد این مواد جدید به نایک ارائه کرده  اند، نایک تصمیم گرفته باشد محاسبات را بر اساس مبناهای دیگری انجام دهد که اثر کربنی این مواد ۸۰٪ کمتر از چرم شود. نایک ادعا می کند که با در نظر گرفتن عملکرد این مواد جدید، آن ها پنج مرتبه بادوام تر از چرم های سنتی هستند.

در جواب سؤال دنیای کفش شرکت اعلام کرده است که این ادعا بر اساس آزمون های انجام گرفته توسط آژانس SGS است که مواد پیوند خورده را در مقابل چرم با رخ کامل مورد آزمون قرار داده است. هر دو این مواد پس از ۵۰۰۰ دور ساییده شدن، از نظر کاهش وزن و سایش ظاهری مورد بررسی قرار گرفتند. اگرچه نایک قادر بود ثابت کند مقاومت سایشی این مواد از چرم طبیعی بهتر است اما این آزمون صحت لازم برای اثبات دوام بیشتر را ندارد. چرا که که در واقع این دو خصوصیت، عملکردی متفاوت دارند و افزایش مقاومت سایشی لزوما به معنای افزایش در دوام نمی باشدو بسیار ناپایدار است.

صنایع چرم دلیر با سابقه ی بیش از نیم قرن تجربه و پیشگام در فن آوری و ارتقاء چرم در صنعت چرم ایران, تلاش کرده است تا در تولید چرم از بروزترین و بهترین مواد  و طرح ها ی لازم استفاده کرده تا مقاومت و کیفیت چرم بیش از قبل ارتقا پیدا کند.

نویسنده: مریم سمسارها
معاون پژوهشکده شیمی و پتروشیمی پژوهشگاه استاندارد

تبدیل محصولات فرعی صنعت غذایی به انتخابی پایدار

تبدیل محصولات فرعی صنعت غذایی به انتخابی پایدار

تولید چرم:

در سالهای اخیر صنعت چرم در حال احیای اعتبار گذشته خود بوده است.

چرم نه تنها در عرصه مد بلکه در بسیاری زمینه های دیگر همچون کالاهای لوکس غیر البسهای بازگشت خوبی داشته که به نفع طبیعت نیز بوده است. چرم همچنان یکی از محبوب ترین گزینه ها در قسمتهای داخلی خودروهاست اما این ماده تحت فشار و بررسی های شدید قرار دارد.

مصرف کنندگان منتقد و کسانی که برای حفاظت از حقوق حیوانات کارزارهای مختلف به راه انداخته اند نیرویی هستند که محبوبیت چرم را هدف قرار داده و وجه های منفی برای آن ایجاد کرده اند. اگر چه استدلالهای آنها همیشه موجه و قابل قبول نبوده اما می توان از یک منظر دیگر به این دیدگاه انتقادی نگاه کرده و مساله شفافیت را در آن مورد توجه قرار داد.

صنعت چرم خصوصا آن بخشی که در حوزه تولید چرم خودرو فعالیت می کند به شدت تلاش کرده است تا کار خود را به خوبی انجام داده و با شفافیت عمل کرده و تولیدات با کیفیتی ارائه دهد که حتی از استانداردهای فعلی نیز بالاتر است.

اما با توجه به افزایش تقاضای جهانی برای دسترسی به دانش و اطلاعات و لزوم آگاهی از منشاء مواد و محصولات لازم است که شفافیت بیشتری در صنعت چرم وجود داشته باشد، خصوصا در رابطه با منشاء چرم و محل تولید آن

تولید چرم

تولید چرم

مجموعه دامها

تمام دام هایی که در دنیا برای تولید محصولات غذایی پرورش می یابند میلیاردها راس است. این یک واقعیت جالب است که مصرف گوشت در حال رشد است و تمایل به آن طی نیم قرن گذشته بیش از دو برابر شده است. این آمار در شرایطی است که روندهای تازه و متفاوتی در عرصه سلامت و تغذیه به وجود آمده اما علاقه به گوشت رو به رشد بوده است.

چرم پیوندی آشکار و ناگسستنی با صنعت گوشت دارد و یکی از مهمترین محصولات فرعی آن است. به طور کلی، ۹۵ درصد از قسمتهای حیوانات ذبح شده به طرز موثری مورد استفاده قرار می گیرد. پوست یکی از مهمترین این قسمت هاست که در نهایت تبدیل به چرم می شود.

صددرصد اجزا و قسمتهای حیواناتی که در راستای بهره گیری از پوست آنها برای صنعت چرم خودرو ذبح می شود، مورد استفاده قرار می گیرند.

اساسا این حیوانات برای به مصرف رسیدن گوشتشان ذبح می شوند. این بدان معنی است که وابستگی صنعت چرم به صنعت گوشت یک خیابان یک طرفه ایجاد کرده است. جالب آنکه بیشتر مصرف کنندگان از گوشت استفاده می کنند اما از سایر محصولات فرعی این صنعت پرهیز می کنند.

در نتیجه، ممکن است بخش های زیادی از حیوانات ذبح شده به مصارف درست نرسد یا اصلا به ماده و محصول فرعی تبدیل نشود.

یک نکته منفی در این میان آن است که سلاخیهای عمدتا به منافع اقتصادی تر دارند و تلاش می کنند هزینه ها را پایین نگه دارند. به همین دلیل، از صرف هزینه های بیشتر برای تولید محصولات فرعی خودداری کرده و پوست حیوانات را به گورستان ضایعات و زباله دان می سپارند. این هدر دادن یک محصول کاربری است و همه می دانیم که می توان تقریبا از همه بخش های حیوانات زبح شده استفاده کرد.

چرم گیاهی یک مد زودگذر است؟

امروزه مصرف کنندگان به هنگام انتخاب و خرید محصولاتی که برای خوردن و مصارف دیگر به آنها نیاز دارند، دغدغه های خود در مورد مسائل زیست محیطی را دخیل کرده و بر اساس آن دست به انتخاب می زنند. به نظر می رسد انتخاب های آنها عمدتا ناشی از احساسات باشد نه از روی دانش و آگاهی. اما آیا جایگزین هایی که برای چرم واقعی مطرح شده صرفا یک احساس و تمایل زودگذر است؟

تسلا که یکی از بازیگران بزرگ در بازار خودرو به شمار می آید در خصوص مواد مورد استفاده در محصولاتش موضع گیری هایی دارد. «آیلان ماسک» مدیر این شرکت خواهان تولید خودرویی است که همه چیز آن گیاهی باشد. اما آیا تاکنون به این فکر کرده ایم که منظور از این خواسته چیست؟ متاسفانه بسیاری از اوقات در مورد این مسائل تامل نمی کنیم. محصولات زیادی وجود دارد که در آنها موادی برگرفته از طبیعت به کار رفته است و ممکن است در آنها از چوب پنبه، برگ آناناس، پوست سیب و سایر موادی از این دست استفاده شده باشد. اما هر یک از این مواد تاثیراتی بر محیط زیست دارد.

بخش زیادی از بازاریابی این محصولات بر این اساس صورت گرفته که اینها موادی جایگزین چرم طبیعی هستند. این مواد از پی وی سی و همچنین پلی اورتان ساخته می شود. اینها مواد جدیدی نیستند و دهه هاست که از آنها استفاده میشود. به ندرت می توان آنها را مواد پایدار و دوستدار محیط زیست نامید.

از همین رو است که مواد طبیعی مانند چرم همچنان جذابیت دارند. نکته ای باید به یاد داشت این است که مواد پایدار به کمک تازه ترین فناوری های سبز تولید می شوند. برخی مشتریان ترجیح می دهند به منظور کاهش هزینه های خرید محصولاتی را خریداری کنند که در آنها پی وی سی یا پلی اورتان به کار رفته است.

محصولات چرمی هر چند گرانتر است اما یک انتخاب پایدارتر به شمار می آید که به راحتی در دسترس است. به دلیل افزایش تقاضا برای گوشت,  پوست زیادی وجود دارد و می توان آن را به راحتی به چرم تبدیل کرد. صنعت چرم تلاش کرده است تا در دهه های اخیر صفحه جدیدی باز کرده و در قبال مسائل زیست محیطی مسئولیت هایی را بپذیرد.

مصرف کنندگانی که خود را در قبال محیط زیست مسئول می دانند و برای حفظ آن تلاش می کنند نه تنها در تغذیه خود تجدید نظر کرده و به گیاه خواری روی آورده اند، بلکه در پوشش خود نیز تجدید نظر کرده و از پوشیدن محصولاتی که از پوست حیوانات تولید شده است، خودداری می کنند. برخی از آنها به محصولات مصنوعی یا جایگزین های طبیعی روی آورده اند.

این محصولات به طور کلی به چرم وگان یا گیاهی معروف شده است. حتی شرکت تسلا قرار است یک خودروی «کاملا وگان» معرفی کند. این جایگزین های چرم ارزان تر هستند. اما سوال این است که آیا این محصولات برای کره زمین بهتر و سودمندتر هستند؟

چرم وگان چیست؟

گاهی کلمات ضدونقیضی در کنار هم به کار می روند که در واقع به محصولات متنوعی اشاره دارند. در تولید چرم وگان به جای آنکه از پوست خام گاو و گوسفند استفاده شود با پی وی سی و پلی اورتان ساخته می شود. اما جایگزین های دیگری برای مواد وجود دارد که از میان آنها می توان به چوب پنبه، پوست درختان، برگ آناناس یا پوست سیب اشاره کرد.

تولید کنندگان این جایگزین ها می گویند که محصولاتشان با چرم طبیعیی برابری می کند و مشابه آن است. اما این محصولات یا چرم وگان بر خلاف چرم طبیعی به مرور زمان مرغوبیت بیشتری پیدا نمی کند و مضر هستند.

چرا مصرف کنندگان چرم وکان خریداری می کنند؟

محصولاتی مشابه چرم که تولید آنها عذاب و اذیتی برای حیوانات ایجاد نمی کند مقبولیت زیادی یافته است. بخصوص در میان جوانان کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس. دغدغه های زیست محیطی باعث شده است تا خرید گوشت های جایگزین گوشت واقعی مشتریان زیادی پیدا کند.

آیا مصرف کنندگان چرم وگان می خرند؟

به نظر می رسد در کشورهایی مانند آمریکا گرایش به خرید این محصولات افزایش یافته باشد. این روند تا حدی ناشی از کمپینی است که در صنعت مد به راه افتاده و شرکت ها  نیز از آن حمایت می کنند. طی نیمه اول سال ۲۰۱۸ و در طول مدت مشابه آن در سال ۲۰۱۹ عرضه محصولات تولید شده از چرم وگان در آمریکا ۵۴ درصد افزایش یافته و در انگلیس بیش از دو برابر شده است.

تقاضا برای چرم وگان در صنعت کفش بسیار بالاتر از سایر بخش هاست. آمریکایی ها تمایل دارند کفشهایشان از محصولاتی تولید شده باشد که ردی از پوست حیوانات در آنها نباشد.اما این گرایش در میان آمریکایی ها در حال کاهش است.

این روند پس از آن شدت گرفت که تسلا از سهامداران و شرکت های همکار خود خواست تا در این مسیر پا بگذارند و وگان شوند. طبق گزارشی که Grand View Research احتمال می رود که صنعت کفش و خودرو دو محرکه اصلی برای گسترش استفاده چرم وگان و افزایش تقاضای جهانی در این زمینه باشند.

انتظار می رود که این تمایل سالانه هفت درصد را تجربه کرده و در سال ۲۰۲۵ حجم معاملات چرم وگان به ۴۵ میلیارد دلار برسد. این در حالی است که پیش بینی می شود تا آن زمان چرم طبیعی 1۹۵٫۴ میلیارد دلاری افزایش داشته باشد.

آیا چرم وگان ارزان تر است؟

جایگزین های مبتنی بر پلاستیک که برای چرم طبیعی معرفی شده اند غالبا ارزان تر هستند. حتی نگهداری آنها نیز راحت تر است. به همین دلیل است که خودرو سازان به آن علاقه نشان داده اند.

چرم وگان از مواد ارگانیک مانند برگ آناناس ساخته می شود و هزینه تولید آن بستر ار جایگزین های مصنوعی است اما در هر صورت از چرم طبیعی ارزان تر هستند. در عین حال، تردیدهایی درباره دوام چرم وگان وجود دارد. این نوع چرم نازکتر از جرم طبیعی است. چرم طبیعی می توانند سال های طولانی دوام و ماندگاری داشته باشد.

اما هر ارزانی بی حکمت نیست.

چرم مصنوعی برای کره زمین بهتر است؟

سخت بتوان گفت که پلاستیک دوست محيط زيست است پی وی سی که کاربرد وسیعی دارد، دیوکسین آزاد می کند که این ماده ای خطرناک در فضاهای بسته است، بخصوص که اگر آتش سوزی رخ دهد. اما چرم های وگان مانند پیناتکس (ساخته شده از برگ آناناس) و اپیل (ساخته شده از پوست سیب) می تواند به کود تبدیل شود.

نکته دیگر آنکه چرم مصنوعی اغلب از نفت ساخته میشود اما چرم سنتی یک محصول فرعی صنعت گوشت است که در صورت بلااستفاده ماندن پوست، به زباله دان انداخته می شود.

چرم مصنوعی چیز جدیدی است؟

خیر، اما چرمهای دیگری که ارانه شده محصول ابتکارات جدید است. این نوع چرمها نزد کسانی محبوبیت یافته که مصرف گوشت را کاهش داده اند. از سوی دیگر، شرکتهای که سعی دارند محصولاتی برای عموم تولید کنند می گویند هدف آنها این است که موادی قابل دسترس برای همگان تولید کرده که پایدار نیز باشد که متاسفانه نیست.

وضعیت چرم طبیعی چه خواهد شد؟

تقاضا برای گوشت قرمز در آمریکا به شدت بالا رفته و رکورد زده است. به همین دلیل، عرضه و انبار پوست خام افزایش چشمگیری نشان می دهد. این بدان معنی است که بخش زیادی از آن هدر رفته و حتی راهی گورستان ضایعات و زباله دان ها می شود، فعالان عرصه چرم ابن وضعیت را (غیرقابل تصور) خوانده اند. از سوی دیگر احتمال ضایعات و هدر رفت مواد در صنعت چرم بالاست زیرا پوستهای خام به دلیل نواقص که پیدا می کنند، استاندارد لازم برای تبدیل به چرم را پیدا نمی کنند.

لئوناردو، نرم افزار جدید برای مدیریت فرایند دباغی

لئوناردو، نرم افزار جدید برای مدیریت فرایند دباغی

نرم افزار جدید دباغی

لئوناردو نرم افزار جدیدی است که شرکت «ایتالپروجت» به منظور مدیریت فرایند دباغی ساخته است. این نرم افزار، قابل انعطاف بوده و قادر است امکان مدیریت همزمان دستگاههای دباغی را فراهم کند.

ایتالپروجتی به پشتوانه بیش از ۲۰ سال تجربه در زمینه توسعه نرم افزار مدیریت دباغی یک گام بلند رو به جلو برداشته و پلتفروم خود به طور کامل بازنویسی و بازسازی کرده است. نرم افزار این شرکت در سال ۱۹۹۸ معرفی شد و کار خود را به خوبی انجام داد اما محدودیت هایی در آن وجود داشت که کاربر پسند نبود. نسخه دوم نرم افزار این شرکت موفقیت بیشتری کسب کرد اما پیشرفت سریع فناوری باعث شد تا لزوم ایجاد تغییر در آن در اولویت قرار گیرد.

نرم افزار دباغی

نرم افزار دباغی

سه توسعه دهنده در سال ۲۰۱۷ کار روی پروژه جدید ایتالپروجتی را شروع کردند. هدف اولیه این پروژه طراحی یک سیستم اتوماسیون مدولار یا پیمانه ای بود که بتواند با نیازهای متعدد یک دباغی انطباق پیدا کند. البته این نکته مد نظر قرار داشت که هر دستگاه به یک پی ال سی (PLC) متصل است. پی ال سی یا کنترل گر منطقی برنامه پذیر یک سیستم کامپیوتری صنعتی است که در فرایندهای مختلف صنعتی به کار گرفته میشود. در جریان تولید چرم فرایند مدیریت تولید این محصول به طور کامل به پی ال سی سپرده می شود، نه به کامپیوتر خانگی یا سرورهایی که در فراینده فعالیت های صنعتی کارایی چندانی ندارند. کامپیوترها یا سرورها صرفا در مدیریت پایگاه های داده ها، سوابق داده ها و موارد دیگری از این دست کاربرد دارند.

به هنگام استفاده از نرم افزار ایتالپروجتی، هر دستگاهی به طور مستقل به کار خود می پردازد و در عین حال به سایر دستگاهها متصل می شود. مزیت این کار این است که اگر در دستگاهی مشکلی به وجود آید بر سایر دستگاهها تاثیر نمی گذارد. اتصال دستگاهها این امکان را فراهم می کند تا سطح اتوماسیون هر دستگاه به بالاترین حد برسد و اپراتورهای کنترل کاملی بر روند کار داشته باشند. مدول های نرم افزار ایتالپروجتی را می توان به دو دسته عمده تقسیم بندی کرد.

یک دسته مدول هایی که تجهیزات فیزیکی به سیستم را کنترل می کنند و مدول های نرم افزار که امکان نظارت بر فرایند عملکرد هر یک از قطعات را فراهم می کنند.

قطعات تجهیزات کنترلی به شرح زیر است:

کنترل گر دیگچه:

برای مدیریت همه فعالیت های یدی و هم مدیریت روند اجرای ترتیبات دباغی

واترمیکس پ:

سیستمی برای افزودن و کنترل آب

کمیکس:

سیستمی برای کنترل میزان مواد شیمیاب  کم گو:

سیستمی برای افزودن و سنجش مواد شیمیایی بر اساس معیارهای حجمی

قسمت های مربوط به مدیریت و نظارت بر روند دباغی

کرونوس:

سروری که یک نرم افزار نظارتی دارد و تاریخچه داده ها را مدیریت می کند

کمیکس ام:

(Chemix M)

برای مدیریت آماده سازی مواد شیمیایی مایع و پودری به کار رفته و یک نرم افزار و بارکدخوان هم به آن ضمیمه شده است.

دیتا پد:

مدولی برای ثبت داده ها و اطلاعاتی که در روند دباغی مورد نیاز است

دیتا پرو:

داده ها را مدیریت کرده و در بخش های مختلف آنها را تصویر سازی می کند

دیتا گو:

امکان اتصال یک تلفن همراه یا تبلت به کنترل گر سیستم را فراهم می کند و می توان قسمت های مختلف آن را شخصی سازی کرد

مدول پیامکی:

می تواند پیامهای کوتاه، ایمیل یا پیام های هشدار در رابطه با بخش های گوناگون روند دباغی ارسال کند   اینتلی استور:

مدیریت ذخیره مواد شیمیایی: این قسمت از نرم افزار به مدریت تخلیه یا پر شدن درام ها کمک می کند. هدف اصلی این مدول تصویرسازی بهتر از وضعیت درام هاست یعنی پر شدن، تخلیه و زمان انتظار برای پر شدن دوباره. این مدول از بروز اشتباه در جریان این فعالیتها جلوگیری می کند

لینک یا ارتباط:

این نرم افزار مستقیما به نرم افزار اصلی کارخانه متصل می شود و به مدیریت دباغی کمک می کند.

نرم افزار ایتالپروجتی بیش از پیش مورد استفاده دباغیها قرار گرفته و حتی در صنایع دیگری مانند صنعت روغن زیتون نیز کاربرد یافته است.

مترجم: هرمز برادران

منبع: world leather و مجله صنعت چرم

عوامل موثر بر  خرید برندهای لوکس چرم طبیعی

عوامل موثر بر خرید برندهای لوکس چرم طبیعی

 خرید برندهای لوکس چرم طبیعی

کسب و کارهایی که امروزه در حال فعالیت هستند، به خوبی آگاهاند که به منظور موفقیت در بازار، ضروری است که رفتار مصرف کنندگان محصولات چرم و خدمات خود را مورد بررسی قرار دهند، زیرا امروزه گستردگی و تنوع کالاها و خدمات سبب گردیده تا مصرف کنندگان با گزینه های مختلفی از محصولات و خدمات متنوع روبه رو شده و فرآیند تصمیم گیری خرید به امری پیچیده مبدل شود.

در نتیجه کسب و کارها در بازاری که به شدت رقابتی است، در تلاش اند که با استفاده از روش ها و ابزارهای مختلف مدیریت بازاریابی، مشتریان را به سمت محصولات و خدمات خود جلب نمایند. شناسایی عوامل مؤثر بر رفتار مصرف کنندگان در تمامی صنایع اهمیت فراوانی دارند اما در بعضی حوزه ها نظیر برندهای لوکس نمود بیشتری می یابد، زیرا عوامل اثرگذار بر خرید مصرف کنندگان لوکس پیچیده تر از کالاهای عادی و روزانه بوده و ریشه در عوامل روانشناختی و اجتماعی فرد دارد و مصرف کنندگان به دنبال دستیابی به ارزش هایی فراتر از برندهای معمول هستند.

امروزه افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش تعداد مشتریان در حوزه برندهای لوکس، موجب گردیده است تا بازار لوکس به یک بازار رقابتی تبدیل گردد. از این رو جهت دستیابی به سهم بیشتر در این بازار رقابتی کسب و کارها را بیش از پیش نیازمند به درک رفتار مصرف کننده نموده. بر اساس پیش بینی ها، در بازار برندهای لوکس در جهان تا سال ۲۰۳۰، به صورت تقریبی ۵۰۰ میلیون مصرف کننده، معادل رشدی ۶۰۰ درصدی نسبت به سطح سال ۲۰۱۳، وجود خواهد داشت.

 خرید برندهای لوکس چرم طبیعی

 خرید برندهای لوکس چرم طبیعی

افزایش تقاضا در این صنعت، نتیجه مستقیم شهری سازی های گسترده، توسعه اقتصادی، تغییر سبک زندگی افراد، تبادل آزاد اطلاعات میان مردم در سفرهای بین المللی و افزایش استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی بوده است.

همچنین، در بسیاری از جوامع، با توجه به کاهش اختلاف طبقاتی و جهانی سازی حتی کسانی که هم در طبقه پردرآمد جامعه قرار ندارند، در مصرف کالاهای لوکس شرکت دارند و همین امر منجر به افزایش تقاضای برندهای لوکس در جهان گردیده است.

در ایران نیز عوامل متعددی منجر به افزایش گرایش افراد به مصرف برندهای لوکس گردیده است. شکاف درآمدی موجب می گردد طبقه ای از مردم جامعه با سطح درآمدی بیشتر، گرایش بیشتری به سمت برندهای لوکس پیدا کنند. همچنین دسترسی روزافزون ایرانیان به اینترنت، شبکه های ماهواره ای و افزایش سفرهای خارج از کشور در دهه های اخیر، موجب افزایش آگاهی افراد از محصولات و برندهای روز دنیا گردیده است.

افزایش سطح تحصیلات در نسل جوان نیز تقاضا برای محصولات مطابق مد را در میان جوانان گسترش می دهد. اشتغال زنان و ایفای نقش بیشتر آنها در جامعه و افزایش قدرت تصمیم گیری در زمینه های مختلف از جمله خرید محصولات نیز از دیگر عوامل اثرگذار بر افزایش قصد خرید برندهای لوکس در ایران گردیده است.

برندسازی لوکس در ایران به طور چشم گیری در حال افزایش است. در ایران در حوزه های مختلفی اعم از صنعت ساختمان سازی، خدمات ورزشی و رفاهی، رستوران و غیره، خدمات و کالاهای لوکس ارائه می شوند.

 

صنعت چرم در ایران یکی از صنایعی است که به دلیل ماهیت کمیاب بودن مواد اولیه و همچنین گران بودن هزینه تولید در حوزه برندهای لوکس قرار می گیرد. امروزه افزایش تقاضا برای برندهای لوکس هم زمان با افزایش رقابت مهم ترین چالش در مسیر موفقیت شرکت های فعال در بازار لوکس قرار دارد که دستیابی به سهم بازار بیشتر و جلب مشتریان وفادار را با مشکل روبه رو ساخته و انجام پژوهش در این حوزه را ضروری می سازد.

این چالش در مورد برند های چرم نیز که در زمینه ی ارائه محصولات چرمی لوکس نظیر کیف، کفش، کت و سایر محصولات چرمی فعالیت دارد، با حضور برندهای مختلف چرم ایرانی و خارجی وجود دارد.

افزایش رقابت میان برندهای خارجی و ایرانی موجود در بازار، سبب گردیده است تا مصرف کنندگان هنگام مقایسه قیمت محصولات برند چرم ایرانی تمایل بیشتری نسبت به خرید سایر برندهای خارجی با کیفیت های مشابه داشته باشند که این امر،کاهش تعداد مصرف کنندگان برند چرم ایرانی و در نتیجه کاهش سهم بازار آن را سبب گردیده است.

با توجه به اینکه به نظر می رسد قیمت محصولات برند چرم ایرانی بالاست اما در عین حال قیمت تمام شده بالایی نیز داشته و همچنین به دلیل جایگاه ذهنی برند چرم ایرانی به عنوان برند لوکس، امکان کاهش قیمت وجود نداشته، زیرا با استراتژی های برند لوکس مطابقت ندارد.

بر اساس تحقیقات پیشین، با توجه به اهمیت عوامل روان شناختی و کسب مزایای اجتماعی در مورد برندهای لوکس که موجب می گردد، افراد در ازای کسب ارزش ها و مزایای اجتماعی حاضر به پرداخت مبلغ بیشتر گردند، لذا بررسی عوامل اجتماعی و فردی بر قصد خرید برندهای لوکس اهمیت فراوان می یابد و لازم است از طریق بررسی و تقویت سایر عوامل و ارائه ارزش بیشتر در ازای پرداخت قیمت، مشتریان را به خرید برندهای لوکس داخلی از جمله برند چرم ایرانی ترغیب نمود.

بدین منظور از میان مدل های مختلف، در این پژوهش مدل ترکیبی نظریه رفتار برنامه ریزی شده و نظریه رفتاری ای به دلیل توجه هم زمان به عوامل اجتماعی و فردی با لحاظ کردن ریشه های جمع گرایی در ایران و همچنین با در نظر گرفتن میزان توانایی و دسترسی افراد به منابع در نظر گرفته شده است.

کاربرد مدل ترکیبی مذکور در زمینه برندهای لوکس به عنوان نوآوری پژوهش تلقی می گردد. نتایج پژوهش با هدف بررسی و بهبود عوامل مؤثر بر قصد خرید برندهای لوکس، کاربردی بوده و می تواند در راستای حمایت از تولید داخلی، مصرف کنندگان را به خرید برند چرم ایرانی به عنوان برندهای لوکس ایرانی ترغیب نموده و موجبات موفقیت برند چرم ایرانی در بازار جهانی را نسبت به برندهای رقیب فراهم سازد.

چرم ایرانی در بازار جهانی

چرم ایرانی در بازار جهانی

۲- مبانی نظری و پیشینه پژوهش

برند لوکس به عنوان برندی معرفی می شود که کالاهایی با بالاترین کیفیت، بالاترین قیمت و اغلب دست ساز را ارائه می نماید. برندهای لوکس بر خلاف کالاهای ضروری و عادی، دارای مزایا و ارزش های ناملموس برای مصرف کننده بوده و در ارتباط با ویژگی هایی در راستای لذت بردن، احساسات و نیازهای اجتماعی مصرف کنندگان.

بر اساس چارچوب شاخص برند لوکس، پنج بعد برای برندهای لوکس تعریف می گردد، بدین صورت که برندهای لوکس، کیفیت درک شده و عملکرد برتر را ارائه می کنند، دارای یکتایی و منحصر به فردی درک شده هستند، نشان دهنده موقعیت و شهرت درک شده بوده و همچنین با هویت فرد معنا می یابد و مزایای احساسی، لذت گرایی درک شده و ویژگیهای ذات خوشایند را ارائه می کنند.

افراد با خرید برندهای لوکس تنها به دنبال خرید یک محصول نیستند، بلکه ارزش های فردی و اجتماعی فراوانی کسب می کنند. به عنوان مثال در پژوهشی توسط حقیقی نسب و همکاران در سال ۱۳۹۳ در حوزه برندهای لوکس در صنعت ساختمان در ایران با هدف بررسی تأثیر ابعاد ارزشی برند لوکس بر رفتار مصرف کنندگان نشان داده شده است که مصرف۔ کنندگان لوکس در ازای کسب ارزش های لوکس، مایل به پرداخت قیمت بیشتری برای خرید محصولات و خدمات لوکس نسبت به محصولات ضروری و عادی هستند؛ بنابراین، شناخت عوامل مؤثر بر رفتار مصرف کنندگان در راستای افزایش خرید، به خصوص در حوزه برندهای لوکس اهمیت بسزایی دارد.

بر اساس تحقیقات پیشین، در تحقیقات پیشین، مدل سازی رفتار مصرف کننده با هدف پیش بینی رفتار یکی از چالش های اصلی محققان در این حوزه بوده است. نظریه های متعددی در مورد رفتار مصرف کننده طی سالهای متمادی مطرح شده اند. برخی از این نظریه ها برگرفته از حوزه های مختلفی اعم از علوم اجتماعی، روان شناسی، جامعه شناسی و علم اقتصاد هستند.

یکی از پرکاربردترین مدل های این حوزه در گروه مدل های نیت رفتاری تقسیم بندی می شوند که از نظریه یادگیری رفتار و پردازش اطلاعات حاصل می شوند و با این پیش فرض شکل می گیرند که رفتار نسبت به هدفی خاص با قصد انجام آن رفتار برآورد می شود.

قصد و نیت نشان دهنده برنامه آگاهانه فرد برای اعمال تلاش در جهت انجام رفتار است؛ بنابراین، این مدل ها بر رفتارهایی تمرکز می کنند که ارادی هستند. عوامل مؤثر بر رفتار مصرف کنندگان نیز انواع مختلفی داشته در این پژوهش به منظور بررسی و شناخت عوامل مؤثر بر قصد خرید مصرف کنندگان برندهای لوکس از مدل تعمیم یافته رفتار برنامه ریزی شده به منظور در نظر گرفتن هم زمان عوامل اجتماعی و کنترل بر منابع استفاده شده بود.